Суров чийзкейк с рикота и кайсии

Днес ви предлагам една идея за суров десерт с кайсии, които в момента са в сезон и лесно ще намерите напълно узрели, сочни и сладки плодове.

За него подправих няколко точно такива, обелени и нарязани, с малко махлеб и след това ги добавих към бита рикота и сметана, подсладени умерено с еритритол. За основата направих трохи от сушени кайсии, орехи и флейкс от киноа с добавен инулин за лека сладост и допълнително фибри. Разпределих в стъклени бурканчета и гарнирах с още пресни кайсии.

Продукти (за 7 порции)

  • 100 г сушени кайсии
  • 50 г флейкс от киноа (може да замените с флейкс от елда или овесени ядки)
  • 50 г орехи
  • 25 г инулин
  • 200 мл сметана (30+%)
  • 250 г рикота
  • 70 – 90 г еритритол
  • 3 – 4 зърна махлеб, смлени в хаванче
  • 4 средни добре узрели кайсии, обелени и нарязани
  • Пресни кайсии за гарниране

Приготвяне

В блендер смесете орехите, сушените кайсии, флейкса и инулина и обработете до консистенция на едри трохи. Разпределете между 7 чаши или бурканчета. Притиснете леко.

Разбийте сметаната до меки връхчета и оставете настрана. Разбийте рикотата с еритритола, махлеба и нарязаните пресни кайсии. Добавете разбитата сметана и рабийте леко до хомогенизиране. Напълнете пош и разпределете между съдовете. Ако нямате пош, може и с лъжица.

Оставете в хладилника за около час и сервирайте с нарязани пресни кайсии.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.