Шоколадов мус, веган и нискокалоричен

Може би помните публикацията за хумуса с червено цвекло. Там ви посъветвах да запазите водата от варенето на нахута, защото ще пиша скоро за нея и за какво може да я употребите. Е, този момент дойде 😊.

Водата от варене на бобови култури е известна в кулинарията като Aquafaba. Ако историята за това как е „открита“ ви е интересна, може да я прочетете тук. За целите на моята рецепта ще кажа, че тя е изключително добър заместител на …  бити на сняг белтъци. Лично аз нямам проблем с яйцата – даже напротив. Имам обаче много сериозни задръжки относно употребата на сурови яйца, пък били те и от магазина с всички необходими печати.

Шоколадовият мус е един от любимите ми десерти. Правила съм различни варианти – със сладки картофи (или тиква, според сезона), с банан и авокадо. Много са хубави, но нямат тази лека въздушна текстура, която има мус, направен с бити белтъци. И така се сетих за  Aquafaba. Понеже много обичам хумус и избягвам да го правя с нахут от консерва, просто изчаках следващия път и запазих останалата вода. Разбира се, може да ползвате водата от консервата. Аз просто предпочитам домашната. Не е необходимо да я ползвате веднага – може да се съхранява около седмица в хладилник.

Друга точка в полза на Aquafaba e това, че е е изключително ниско калорична. В края на тази публикация няма да има пресметнати калории, защото в калкулатора, който ползвам няма aquafaba. Всички останали източници, които прегледах, сочат около 5 калории на супена лъжица, което прави само 16 калории на порция. Въз основа на това, мога да кажа, че една порция от този мус (излизат общо 5 големи, всяка около 240 – 250 мл) е около 200 – 220 калории. Ако пропуснете кокосовата сметана, която е отгоре, слизат на около 150.

Единственият недостатък е, че разбиването на водата от нахут до консистенция на „белтъци на сняг“ иска около 10 минути и издържливи ръце, в случай че ползвате ръчен миксер 😊. Аз имам кухненски робот, но той заема много място и се ползва толкова рядко, че е перманентно „пенсиониран“ в шкафа. Разбира се, преди да се хвърля в това приключение, дори не помислих за робота. Около 5-тата минута вече си четях конско за тази недомислица, но стоически издържахме (и аз, и ръчният ми миксер) до 9-тата минута. За това време не особено приятно изглеждащата жълтеникава и леко желирана вода увеличи обема си 3 пъти, побеля и определено изглеждаше като разбити на сняг белтъци.

Ако се притеснявате, че мирише на нахут – недейте. Лекият мирис изчезва по време на биенето и крайният продукт определено не мирише на друго освен на шоколад и на есенцията, която предпочитате.

Преди да стигнете до разбиването, е добре да знаете някои неща:

  1. Нахутът се накисва от предната вечер.
  2. Водата, в която е киснал, се изхвърля преди варене и нахутът се изплаква.
  3. Вари се около 70 минути, като водата не трябва да е прекалено много. Горе-долу 4 чаши вода на 1 чаша сух нахут (2 чаши след накисването).
  4. Когато варенето приключи, свалете от котлона и оставете да изстине до стайна температура преди да отцедите.
  5. Получената вода е около 2 чаши, тъмно жълта (вижте снимката) и изглежда като силно разредено желе.

Разбира се, може да си спестите труда и да вземете консерва, но внимавайте да е с ниско съдържание на сол.

И така, нискокалоричен веган шоколадов мус – ето как да го направите.

Продукти (за 5 порции)

1 до 1 и ½ чаша* Aquafaba

Няколко капки лимонов сок

120 г тъмен шоколад със стевия

1 консерва кокосова сметана, оставена в хладилника за поне няколко часа

¼ плюс 1 с.л. еритритол на пудра

2 с.л. сурово какао

2 капки етерично масло** от лавандула

Натрошени какаови зърна за гарниране

* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук

** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)

Приготвяне

Извадете консервата кокосова сметана от хладилника. Отворете и внимателно отделете твърдата част. Водата няма да ви трябва за тази рецепта. Отделете ¼ чаша (4 с.л.) и оставете останалото настрана.

Разтопете шоколада с ¼ чаша кокосова сметана на водна баня. Добавете ¼ чаша еритритол и какаото и разбъркайте добре. Свалете от котлона и добавете маслото от лавандула.

Докато шоколадовата смес се охлажда, разбийте aquafaba заедно с лимоновия сок на пяна (отнема около 10 минути – вижте над рецептата). Когато е готово, на порции прехвърлете при шоколада, като разбърквате бавно, с шпатула. Когато сместа стане еднородна, прехвърлете в подходящи чаши или бурканчета и приберете в хладилника за поне час, най-добре три.

През това време разбийте останалата кокосова сметана с 1 с.л. еритритол.

Когато мусът е стегнал, добавете по 1 – 2 супени лъжици сметана във всяка чаша и гарнирайте с натрошени какаови зърна.

Сега е моментът да се насладите на този лек и въздушен шоколадов мус. Повярвайте ми няма да съжалявате и със сигурност няма и да си спомните за 10-те минути, прекарани с миксер в ръка 😊.

6 коментара за “Шоколадов мус, веган и нискокалоричен

  1. Pingback: Салата с нахут, пиле и дресинг с хранителна мая | Щипка смях и лъжица любов

  2. Pingback: (Различна) Бисквитена торта | Щипка смях и лъжица любов

  3. Pingback: Шоколадови кексчета с портокал и целувчена глазура, плюс веган целувки – леки, въздушни и мнооого нискокалорични | Щипка смях и лъжица лю

  4. Pingback: Хумус с питки с кимион и глазирани зеленчуци | Щипка смях и лъжица любов

  5. Pingback: Шоколадови кексчета с портокал и целувчена глазура, плюс веган целувки – леки, въздушни и мнооого нискокалорични | Щипка смях и лъжица лю

  6. Pingback: Малиново-шоколадов мус | Щипка смях и лъжица любов

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.