Да, има такова животно ☺. Може и да съм чувала за него преди, но не помня. Опитах го наскоро като гарнитура към едни прекрасни кюфтета в БоХо и, разбира се, реших да си направя.
Сладкото от люти чушки е латиноамерикански деликатес. То има едновременно сладки и лютиви нотки и чудесно допълва месни ястия и сирена. Дори просто намазано на филийка хубав хляб е прекрасна закуска – казвам ви от личен опит. То няма директна връзка с коледните празници, но реших да ви го споделя като много подходяща добавка (пък и с този цвят 😋).
Лютите чушки са изключително богати на витамин С и витамин А. Съдържат също така калий, магнезий, желязо и витамин В6. Но това, което ги отличава най-много е капсаицинът – съставката, която ги прави люти и която растението използва като защита от външния свят (включително хората). Той се използва в обезболяващи кремове за топична употреба. Изследвания го свързват с благоприятно повлияване на рак на простатата. Твърди се също, че активизира метаболизма и регулира инсулина. Но може също така да предизвика силни нежелани реакции при директен (не като част от крем/гел) контакт с кожата, най-вече очите и при консумация на по-големи количества. Така че не нападайте лютите чушки в опит за отслабване, може и да не ви се отрази добре 😉.
В подготовката на сладкото най-лютата част се отстранява и добавянето на сладки чушки (капия) и подсладител (еритритол и нектар от кокосов цвят), допълнително неутрализира капсаицина и прави ястието изключително приятно за консумация. Е, добре е все пак да обичате пикантна храна, защото има изразен леко лют послевкус.
Намерих една хубава рецепта с няколко интересни идеи. Адаптирането й беше лесно – замених захарта и вместо смляни подправки сложих етерични масла.
Има няколко тънки момента, свързани с обработката на лютите чушки – обърнете внимание по-долу. Извън това, сладкото се прави много лесно.
Продукти (за около 3 бурканчета с обем 200 мл)
200 г люти чушки сорт кайен
500 г червена капия
300 г (една голяма глава) червен лук
150 г бленд еритритол и стевия*
3 с.л.** сироп/нектар от цветовете на кокосова палма (може да се замени с мед)
1/3 чаша олио от гроздови семки (може да се замени със зехтин)
1/3 чаша ябълков оцет
3 цели зърна какао
Сол
2 капки етерично масло*** от джинджифил (или около 1 см пресен корен)
1 капка етерично масло от канела (или 1/2 ч.л. мляна)
1 капка етерично масло от карамфил (или 1/4 ч.л., по възможност прясно смлян)

* готова смес от https://keto-bg.
** за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
*** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)
Приготвяне
Загрейте фурната на 200 градуса.
Внимателно почистете лютите чушки от дръжки, семена и жилки. Ползвайте ръкавици, защото капсаицина може да изгори кожата ви и работете на отворен прозорец и/или пуснат абсорбатор. Внимавайте да не докоснете случайно лицето или очите си. Оставете почистените чушки да подишат – това допълнително намалява лютивостта. Почистете червената капия от дръжки и семена. Нарежете и двата вида на парчета (не много големи, подходящи за блендер).
Срежете лука на две (може да оставите най-външните люспи, просто го измийте и подсушете. Печете половин час, извадеде и след охлаждане почистете люспите и нарежете на средно големи парчета.
Блендирайте двата вида чушки и лука до получаване на гладка смес, като сурова лютеница. Загрейте олиото на средна степен на котлона в дълбок тиган с тежко дъно. Сложете блендираната смес и добавете солта и еритритола. Ако ползвате корен джинджифил и сухи подправки, добасете ги сега (джинджифила се нарязва). Разбъркайте добре. Добавете какаовите зърна и гответе около половин час, до сгъстяване (може и по-дълго, преценете по консистенцията). Трябва да е много гъсто, защото ще добавяме оцет и нектар от кокосов цвят, които леко ще го разводнят.

Свалете от котлона и отстранете какаовите зърна. Добавете оцета и разбъркайте добре. Оставете да се охлади малко и добавете нектара и етеричните масла (ако ползвате такива). Разбъркайте добре и прехвърлете в бурканчета. Ако искате, може да стерилизирате около 20 минути.


Рецептата е адаптирана от https://www.sprestilka.com/.
Pingback: Тарталети с лук и козе сирене | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Банички с домашно точени безглутенови кори | Щипка смях и лъжица любов