Аз не познавам човек, който е опитвал морковена торта и не я е харесал. Когато бях дете, нямаше такива сладкиши и затова доста по-късно се запознах с кексовете с моркови и тиквички, на които преди това гледах като на зеленчуци без място в списъка с продукти за десерти. Ако случайно сте от хората, които все още не са се престрашили, не се колебайте. Тортите с моркови са прекрасни, вкусни, сочни и не бива да се пропускат. Ако пък сте любители, може да пробвате и тези две рецепти за веган морковени мъфини и торта с моркови и тиквички.
В тази нова рецепта към морковите добавям и две много любими за мен съставки – сушени вишни и шам фъстък. Всяка от тях бихте могли да замените с алтернативна (например стафиди и орехи) за по-традиционен вкус. Ако разполагате обаче с оригиналните, горещо препоръчвам да опитате, защото вкусът е уникално добър. Допълних го само с кардамон, но вие може да добавите още канела, джинджифил и други любими зимни подправки.
Този път направих блатовете с по-малък диаметър и съответно по дебели. По желание можете да изпечете един и да разрежете или да изпечете два, както предпочитам да правя аз. Глазурата е от извара от козе мляко на Хармоника, овкусена с мед от Истински мед. Ако лекият аромат на този продукт ви притеснява, може да замените с друга извара. Аз много я харесвам и мога да ви уверя, че идеално допълва тортата.
Като цяло този сладкиш не е натрапчиво сладък и може да се сервира за десерт, с чай или кафе и дори за закуска. Освен това е нисковъглехидратен – само 23 г на парче. За още по-диетичен вариант, може да се замени меда със стевия или еритритол, но така вкусът ще изгуби.
Продукти (за 12 парчета)
За блатовете:
5 яйца на стайна температура, жълтъци и белтъци разделени
170 г + 1 с.л. бленд еритритол и стевия* смлян на пудра (може да замените със захар)
120 мл зехтин (може да замените с олио от гроздови семки)
300 г бадемово брашно (може и домашно смлени бадеми, но с тях тестото ще е по-тъмно на цвят)
1 с.л. бакпулвер
щипка сол
2 капки етерично масло** от кардамон (може да замените с 1/4 ч.л. млян)
300 г моркови, настъргани на ситно ренде
100 г сушени вишни (аз ги накисвам за около 1/2 час в топличка вода, за да са по-сочни)
50 – 60 г шам фъстък, нарязан, не смлян, за да се усеща вкуса по-добре
За глазурата:
400 г извара от козе мляко (или друга, ако предпочитате)
5 – 6 с.л. мед
ванилия
За гарниране:
млади морковчета, шам фъстък, каквото ви харесва
* готов бленд на Кето.бг
** използвайте само етерични масла,на чиято опаковка е изрично упоменато, че са годни за вътрешна консумация; аз препоръчвам тези на Дотера
Приготвяне
Загрейте фурната на 180 градуса и пригответе форма с диаметър 17 – 18 см, покрита с хартия за печене и намазана с мазнина. Не знам дали съм споменавала, но аз правя хартията на топка и я мокря, за да заеме по-добре формата, без да се скъса.
Отделете жълтъците от белтъците. Разбийте жълтъците с еритритола на пухкава бледо жълта смес – около 5 – 6 минути. Добавете мазнината и маслото от кардамон (ако ползвате млян, добавете го към брашното) и разбийте отново. Сменете накрайника за яйца с такъв за тесто.
В купа пресейте брашното (за бадемово не ползвайте най- дребното сито, защото това брашно е по-едро) с бакпулвера и солта. Ако нямате подходящо сито, може да пропуснете пресяването, но разбъркайте много добре брашното с вилица, за да сте сигурни, че няма бучки. Добавете на части към жълтъците. Ще се получи много гъсто тесто, почти на трохи – оберете стените на съда с шпатула, ако е необходимо.
В друга купа смесете настърганите моркови, шам фъстъка и вишните. Добавете ги към тестото и разбъркайте. Според мен най-добре става със сладкарска шпатула.
Последно разбийте белтъците на сняг с 1 с.л. еритритол на пудра. Внимателно и на части добавете към тестото, като се стараете да запазите максимум обем.
Разделете тестото на три равни части (на око) и печете всеки блат около 35 – 40 минути. Проверете с клечка за зъби, преди да извадите от фурната. Изчакайте всички блатове да изстинат, преди да сглобите.
За да приготвите глазурата, разбийте изварата с меда и ванилията на пухкав крем. Дръжте в хладилника, до момента в който ще ви трябва.
Сложете първия блат в чинията за торта и върху него около 1/4 от глазурата. Разнесете внимателно с нож или шпатула. Отгоре сложете втория блат и повторете процедурата. След това – третия. Последната част от крема разпределете по периферията на тортата. Гарнирайте според предпочитанията си.





Рецептата е адаптирана от https://www.wellplated.com/

Pingback: Спаначен кекс с ягоди | Щипка смях и лъжица любов