Навън е прекрасна златна есен. Аз до вчера я гледах през прозореца и от терасата, понеже още бях в карантина. Все още ми е трудно да реша какво ми се яде, но вчера се сетих за крем супа. Реших да направя почивка от вездесъщата тиква и да заложа на друг любим продукт – леща. Обикновена, кафява, с етикет „българска“ леща.
Като цяло лещата и грахът се борят за първото място сред бобовите растения в моето сърце. Но грахът е летен зеленчук, понеже го обичам пресен, току що изваден от шушулките. Виж, лещата определено е есенна и точно сега й е времето.
Тази супичка е много проста, лесна и бърза, събрала вкуса на сезона в една купа. Подправих я с една от моите домашно приготвени смеси с аюрведични подправки, но, ако не ви се занимава, спокойно можете да сложите къри – вкусът е много близък.
Лично аз винаги накисвам бобовите. Така не само стават по-лесно смилаеми, но и времето за варене намалява.
Освен лещата, в тенджерата влязоха лук, чесън, морков, целина и червена чушка. Водата беше малко, колкото да покрие и да поддържа къкренето. Накрая добавих още съвсем малко след пасиране и оставих супата много гъста, почти като пюре.
Просто и много ароматно ястие за края на деня. Опитайте и ще се влюбите. Чудесно би си паснала с плочка козе сирене и филия хубав хляб.
Продукти (за 3 порции)
200 г кафява леща
1 средна глава червен лук, нарязана на ситно
1 морков, нарязан на кубчета
3 – 4 скилидки чесън
парче корен от целина, нарязано на кубчета
1 червена чушка, нарязана кубчета
1 ч.л. „енергизираща“ смес подправки (може да замените с къри)
сол и черен пипер на вкус
Приготвяне
Накиснете лещата за осем или повече часа. Отцедете и сложете на котлона да се вари с вода около 2 – 3 пръста над лещата. Добавете всички останали зеленчуци и изчакайте да заври. Намалете до къкрене, похлупете и гответе около 25 – 30 минути, докато морковът и целината са готови. Подправете със сол, пипер и подправката (или къри) и пасирайте. Моят пасатор е метален и не изчаквам супите да се охладят, но ако вашият е пластмасов, най-добре изчакайте температурата да падне.
Забелязали сте, че в рецептата няма мазнина. Според мен не е необходима, но, ако искате, може да добавите малко зехтин при сервиране. Така той ще бъде необработен и ще усетите вкуса му по-добре. Може също да гарнирате с тънки резени прясна червена чушка.



