Веднага става ясно, че това не са стандартните пълнени чушки. Не че имам нещо против тях, но са ми някак скучни и затова винаги се опитвам да ги разнообразя.
Имах пуешки шницели, но нямах желание да ги сготвя според предназначението. Отказах се да меля месото – правила съм го и се получава много лепкава смес. Затова реших да го накълцам на малки парчета, около половин сантиметър.
Вместо ориз сложих елда. Има особен вкус, но ако я накиснете за час – два или я запечете на сух тиган за минута две преди варене, той до голяма степен изчезва. Ако се чудите защо ви е да си създавате допълнително работа, вместо просто да сложите ориз – отговарям. Елдата има по-здравословен профил и иска далеч по-кратко време за готвене. Повече за нея и предимствата й пред ориза съм писала тук.
Разбира се няма как да заменим ориза с елда във всички ястия. Това, което аз предлагам, е да я имате предвид следващия път, когато рецептата иска ориз и да помислите дали пък няма да е добре да дадете шанс на един по-различен продукт.
Искаше ми се да има нещо в рецептата, което да придава нотка сладост и да подкрепи естествено сладкия вкус на чушкките. Първото, което ми дойде на ум, беше стафиди, но те са прекалено сладки. Тогава на сцената излезе хинапът, познат още като китайска фурма. Той е сладък, но значително по-малко от стафидите, има много приятен вкус и е богат на фибри и витамин С. Последното е от значение, ако го хапвате суров, защото този витамин не издържа на загряване.
Останалото е стандартно – лук, чесън, моркови, магданоз и мащерка.
Тези пълнени чушки станаха изключително добре. Вкусовете си партнират прекрасно и получавате една нестандартна, много сполучлива и интересна версия на класическа рецепта, която е и със значително по-богата хранителна стойност.
Продукти (за 9 – 10 чушки)
1 с.л. зехтин
150 г лук, ситно нарязан
3 скилидки чесън, пресовани
100 г моркови, ситно нарязани
300 г пуешко филе, нарязано на дребни кубчета (около 1/2 см страната)
5 – 6 китайски фурми, почистени и нарязани на дребно
70 г елда, накисната и сварена
сол и черен пипер
2 с.л. прясна мащерка
2 с.л. пресен магданоз
9 – 10 червени чушки (капия), подходящи за пълнене, почистени от семките
Приготвяне
Накиснете елдата за около час, ако може – два. Отцедете и сварете за около 10 минути, докато набъбне.
Загрейте зехтина в дълбок тиган с тежко дъно на средна степен на котлона. Задушете лука, докато стане прозрачен. Добавете чесъна и разбъркайте. Добавете морковите, захлупете и гответе около 10 минути. Добавете месото и хинапа и разбъркайте добре. Захлупете отново и гответе около 10 минути, като разбърквате от време на време. Последно добавете сварената елда, разбъркайте и гответе още около 5 минути.
Загрейте фурната до 200 градуса. Изчакайте пълнежа да се охлади леко и напълнете чушките. Аз запазвам „капачетата“ и ги затварям. Наредете чушките в тава, добавете около 1 с.л. зехтин и около 1 чаша вода (добре е да стигне до половината височина на чушките) и гответе 40 минути. На двайсетата минута може да обърнете чушките внимателно, но, дори и да не го направите, няма проблем.



Калории за 1 пълнена чушка
