Признавам се за виновна – купих си Air fryer. Миналата седмица Мила Михова пусна в Инстаграм стори един пост, който ме накара да се усмихна. Гласеше „Ако сте преживели 2020-2021 и не сте се сдобили с дете, домашен любимец или Air fryer, вдигнете ръка“. Аз вече имах дете и котка от преди 2020, оставаше само уреда за готвене и миналата седмица го получих (понеже на място нямаха модела, който исках).
Като цяло не смятам, че мазнините са враг. Дори напротив. Проблемът е в намирането на баланс между мазнини и въглехидрати и мисля, че тук Air fryer ще помогне. Освен това, поне според рекламите, процесът на готвене е по-кратък, което винаги е плюс.
Днешната рецепта, която е първият ми опит с Air fryer, е леко намигане към детските ми години, в които, както съм споделяла и преди, бях откровено злояда. Когато тръгнах на училище, родителите ми решиха, че съм достатъчно голяма, за да ме пратят при баба ми за лятната ваканция. Горката жена. Хич не й беше лесно да ме храни. Едно от нещата, за които бяхме на едно мнение, бяха нейните невероятни пържени кюфтета. До тук добре, но аз исках да ги ям с доматен сос, и то такъв, в който няма нито люспи, нито семки. И баба ми, милата, белеше, стържеше и прецеждаше доматите и правеше сос за кюфтетата.
Сега ви предлагам една рецепта за кюфтета в доматен сос, но със следните разлики:
- Кюфтетата не са с месо. Вместо това сложих патладжан и червени чушки.
- Доматеният сос е моята любима Маринара (непрецедена 😉).
За да остане ястието веган, без да се разпадат кюфтетата, добавих брашна от нахут и шипки (и двете хигроскопични) и хуск. Получиха се много добре – с коричка отвън и сочни отвътре.
Ако ги направите по-малки (например на половина) и сварите паста, можете да си приготвите и алтернативен вариант на класиката сагети с кюфтета.
Продукти (за 2 порции)
За кюфтетата:
700 г патладжан, обелен и нарязан на кубчета
2 червени чушки, блaнширани или изпечени и обелени
100 г лук, нарязан на ситно
2 скилидки чесън, пресовани
1 с.л. брашно от нахут
1 с.л. шипково брашно
1 ч.л. италианска смес от сухи подправки
1 ч.л. хуск
сол и черен пипер на вкус
2 – 3 лъжици галета (моята е от кафяв ориз, без глутен)
За доматения сос (ако ви остане от него, приберете го в хладилника и го добавете към пица, паста или друго ястие):
1/2 с.л. зехтин
50 г лук, нарязан
1 скилидка чесън
30 г селъри, нарязано
30 г морков, нарязан
400 г домати
сол и черен пипер на вкус
1/2 ч.л. италианска смес сухи подправки
1 малък дафинов лист
Няколко листа пресен босилек за гарниране
Приготвяне на соса
Зеленчуците не е необходимо да се режат на ситно, защото сосът се пасира. Задушете лука и чесъна в зехтина за около 2 минути. Добавете морковите, селъри и доматите. Изчакайте да заври, добавете дафиновия лист и останалите подправки, намалете котлона, покрийте и гответе около 15 минути. След това отхлупете и оставете да къкри още петнайсетина минути, за да се сгъсти.
Свалете от котлона и пасирайте. Аз не прекалявам с тази операция, за са остане някаква текстура.
Приготвяне на кюфтетата
Наредете кубчетата патладжан върху домакинска хартия, посолете и оставете да се отцедят около 30 минути. След това изплакнете, подсушете и сложете в air fryer за 10 минути на 200 градуса. Когато се охлади леко, сложете в блендер и смелете (може и с уред за картофено пюре).

Пренесете в достатъчно голяма купа, в която ще омесите сместа. Блендирайте чушките и добавете при патладжана. Добавете лука и чесъна и с ръце или лъжица разбъркайте добре.
В малка купа смесете много добре брашната, хуска, подправките, сол и черен пипер. Доброто смесване е много важно, заради хуска, така че не го пропускайте. Добавете при зеленчуците и омесете крайната смес за кюфтетата.

Оформете 10 броя, оваляйте ги в галета и ги преместете внимателно в кошницата на air fryer. Гответе 20 минути на 200 градуса.

Разделете кюфтетата между порциите, добавете сос и пресен босилек и сервирайте.




Каква марка е вашият air frier?
ХаресвамХаресвам
Philips
ХаресвамХаресвам
Pingback: Тиквички с манголд в сос маринара | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Тиквички в сос маринара | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Френски боб с тиквички | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Кюфтета от говеждо с чедър | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Кюфтета от пуешко и гъби | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Канелони с лапад и извара от козе мляко | Щипка смях и лъжица любов