Бамя. Всяка година я гледам по пазарите и все не се престрашавах да пробвам да я сготвя. Прав е бил Фройд, че всичко започва от детството. На мен, например, от детството ми е неприятният спомен за един гювеч, в който за пръв и последен път опитах едно безвкусно и безумно лигаво нещо, което след това разбрах, че било бамя. След този случай старателно избягвах всички ястия, съдържащи въпросния зеленчук.
Преди няколко години бях решила да пробвам едно много известно южняшко ястие – гъмбо със скариди. Отказах се, когато разбрах, че всички (поне тези които видях) рецепти са с бамя. И така до сега, когато на връщане от сутрешна разходка в парка, съвсем спонтанно и изненадващо за мен, реших да купя малко бамя и да видя има ли тя почва у нас (иначе казано – в моята кухня).
Както прочетох в интернет, бамята е един от най-старите зеленчуци, които се консумират и днес. Тя е много диетична – има само 33 ккал в 100 г – и е богата на витамини А, В, С и К, както и на мед, магнезий, манган, фосфор и калий. Съдържа също и прилично количество фибри. С две думи – продукт мечта. Направо да ми се чуди човек защо толкова се дърпам.
Понеже скептицизмът все пак надделяваше, не се престраших да пробвам просто яхния с лук и домати. За да съм сигурна, че все пак ще става за ядене, се спрях на вариант с нахут и сериозна подкрепа от подправки. По отношение на подготовката и премахването на нежеланата лигавост, намерих два разпространени метода – накисване в киселина (оцет или лимонов сок) и бланширане. За по-сигурно приложих и двата. Първо накиснах за около 30 минути в смес от сока на 1 лимон и вода и след това бланширах за 3 минути. Резултатът беше повече от добър.
Крайният продукт – нещо като яхния (но почти без сос) с нахут и домати – излезе наистина много вкусен. За тези, които не мислят, че едно ядене, базирано само на продукти от растителен произход, заслужава внимание, ще добавя, че пробвахме ястието и с добавена риба тон от консерва – комбинацията е изключително добра.
В заключение ще кажа, че бамята е трайно реабилитирана и ще бъде сготвена отново.
Продукти (за 2 порции)
300 г бамя
сокът на един лимон
1 с.л. зехтин
1 средна глава лук (около 70 г)
1 скилидка чесън
1 среден домат (около 300 г)
1 ч.л. смес подправки „кейджун“
4 – 5 капки етерично масло от лимон или настърганата кора на 1/2 лимон
сол и черен пипер
200 г сварен нахут
пресен магданоз
Приготвяне
Почистете добре бамята и я измите внимателно. Добре е мъхът по повърхността да се премахне напълно. Сложете бамята в подходяща купа и добавете сока на един лимон и вода, колкото да я покрие. Разбъркайте и оставете за около половин час.
През това време нарежете лука и чесъна на ситно и обеления домат на кубчета.
Загрейте вода и, когато заври, добавете отцедената бамя. Бланширайте за 3 минути и полейте със студена вода. Нарежете на парчета около 1 до 1.5 см.
В дълбок тиган загрейте зехтина на средна степен на котлона. Добавете лука и задушете за 2 – 3 минути. Добавете чесъна и гответе около половин минута. Добавете доматите, сместа от подправки, сол и черен пипер. Разбъркайте и гответе около 5 – 6 минути, докато кубчетата започнат да се разпадат. Добавете бамята и гответе още около 10 минути.
Ако ползвате кора от лимон, добавете я заедно с бамята. Последно добавете отцедения нахут и гответе още около минута – две.
Свалете от котлона. Ако ползвате етерично масло от лимон, добавете го след няколко минути, когато ястието е леко поизстинало. Сервирайте с прясно нарязан магданоз.




Рецептата е адаптирана от https://www.southernliving.com/.
