Нещо като Coq au Vin, в олекотен вариант

Ако вярваме на легендите, това ястие датира от времето, когато Цезар превзема Галия. Говори се, че вождът на едно от племената изпратил на Цезар петел, който още тогава се смятал за символ на галското (или по съвременно – френското) превъзходство. Цезар контрирал, като поръчал да сготвят петела с винен сос, като символ на богатството и възможностите на империята и поканил вожда на вечеря.

Извън легендите, това е едно от ястията (наред с говеждото по бургундски) които си заслужават по-продължителното готвене. Смята се за зимна рецепта и се прави с плътно червено вино. Хубаво де, но сега не е зима (слава богу). Да, обаче имах половин пиле от Чифлик Ливади и арпаджик и това неизбежно ме наведе на мисълта за петел с вино. За да не се получи обаче тежка манджа за студени вечери, направих някои промени. Вместо червено вино, сложих бяло. Не сгъстих соса, пропуснах бекона, доматеното пюре и маслото и добавих пресни пролетни картофи.

Получи се много вкусно ястие, което добре се вписва в настоящия сезон. Времето за готвене си остава дълго – това не е рецепта, която спонтанно да решите на приготвите вечер след работа. Затова пък би била идеална за неделен обяд.

Продукти (за 4 порции)

Половин пиле/кокошка или 2 цели крака (горно и долно бутче)

сол (аз сложих такава с пушен червен пипер) и черен пипер

2 дафинови листа

3 – 4 стръка мащерка

2 стръка розмарин

200 мл бяло вино

3 с.л. зехтин, разделени

700 г пресни картофи, почистени, но не обелени, по-големите срязани на половина или на три

300 г моркови, почистени и нарязани на едри шайби

300 г печурки (без пънчета)

3 скилидки чесън, пресован

2 чаши пилешки бульон (препоръчвам този на Чифлик Ливади)

100 г арпаджик, почистен

Приготвяне

Почистете пилето и го разделете на порции. Подправете го със сол и пипер го сложете в купа. Добавете виното, дафиновия лис, мащерката и розмарина, покрийте и приберете в хладилника за поне половин час.

В голяма (за предпочитане чугунена) тенджера загрейте половината зехтин на средна степен на котлона. Извадете пилето от маринатата (не я изхвърляйте) и го попийте с домакинска хартия. Гответе по около 5 минути от страна и извадете с решетеста лъжица.

Добавете картофите, морковите и гъбите и гответе около 10ина минути, като разбърквате от време на време. Добавете чесъна и разбъркайте. Добавете запазената марината и бульона и увеличете степента на котлона. Изчакайте да заври и гответе на отворен капак докато течността се изпари горе – долу на половина (окол 15 минути).

Върнете пилето в тенджерата, намалете котлона до къкрене, захлупете и гответе час и половина.

Загрейте фурната до 170 градуса и сложете тенджерата (без капака) на ниско ниво. Печете около 30 минути.

През това време в друг съд загрейте останалия зехтин. Добавете арпаджика и посолете. Намалете на ниска към средна степен, захлупете и гответе около 15 минути, като от време на време разклащате тенджерата, за да раздвижите лукчетата.

Извадете тенджерата с пилето от фурната, добавете арпаджика и разбъркайте внимателно, за да облеете всички продукти със соса. Сервирайте топло.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.