Има ли българин, който да не обича баница? Съмнявам се. Разнообразието е толкова голямо, че всеки може да намери нещо за себе си.
Както съм споделяла и преди, след като реших да огранича максимално глутена, баницата се превърна в една от храните, които наистина ми липсват. По-рано тази пролет направих много сполучлива баница с точени безглутенови кори. Проблемът й е, че отнема доста време и затова не мога да я правя често.
Готовата алтернатива са оризовите кори, които се намират в повечето магазини. С тях трудно става добре изглеждаща вита баница, но пък лесно става едно много вкусно подобие на наложената баница, която в далечните години на моето детство правеше баба ми, преди да излязат на пазара днешните фини точени кори. Оригиналът на тази рецепта е от https://www.vilistime.com. Аз направих някои малки промени и добавих плънка от спанак, див чесън и козе сирене. Зеленолистните може да се променят по ваше желание – все още има лапад, манголд, коприва – и така да адаптирате вкуса според своя.
На същия принцип може да се направи и сладка баница, но имайте предвид, че количеството яйца е значително и вкусът им се усеща. Това е много добре за солените баници, но не знам как би ви се харесало в една баница с ябълки, например. Мисля да пробвам и ще споделя мнение.
Тази баница я направих за „храна за из път“, защото, напук на лошото време и неприятните прогнози, миналия уикенд твърдо бях решила единия от дните да сме сред природата. Отне ми по-малко от половин час (без печенето).
Продукти (за 9 порции)
За плънката:
1 с.л. зехтин
100 г спанак, нарязан на тънки ленти
100 г левруда, нарязана на тънки ленти
1 връзка пресен копър, налълцан на ситно
1 връзка пресен магданоз, накълцан на ситно
200 г козе сирене, натрошено
За „корите“:
7 яйца
150 г оризови кори
3 с.л. зехтин
300 мл газирана вода
Приготвяне
Започнете от плънката. Загрейте зехтина (1 с.л.) в тиган с дебело дъно и задушете спанака, леврудата и зелените подправки, докато обемът им намалее на половина – около 2 минути. Добавете натрошеното сирене и разбъркайте. Гответе още минута – две и свалете от котлона, за да се охлади.

Загрейте фурната на 180 градуса и пригответе тава с размери 20 х 20 см. Покрийте я с хартия за печене и намажете със зехтин.
В купа разбийте яйцата. Натрошете оризовите кори. Препоръчвам да го направите преди да ги извадите от плика. Така ще е по-лесно и по-бързо.

Добавете корите при яйцата и разбъркайте веднага, за да не залепнат парчетата едно за друго. Консистенцията ще е като на домашна юфка. Добавете зехтина и газираната вода и разбъркайте.
Изсипете половината (на око) в тавата и печете 10 минути на най-ниското ниво, за да стегне леко.
Извадете от фурната и покрийте с плънката.


Отгоре разпределете останалата смес от яйца и оризови кори.
Върнете във фурната, на същото ниво и печете още 30 минути. За да получите хубав златисто-кафяв загар, преместете по-високо и печете само на горен реотан (или на функция грил) още 5 минути.

Извадете от фурната и оставете да се охлади, преди да разрежете.



Pingback: Безглутенова баница с праз и извара от козе мляко | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Зелена безглутенова „лазаня“ с рикота от козе мляко | Щипка смях и лъжица любов