Веднага си признавам, че обичам пастет. И от гъши дроб обичам и не мога да се спра, акар да знам колко ще ми бъде тежко след това. Този обаче е от пилешки, който не само се намира лесно, но и е доста по-изгоден.
Добавям му портвайн, лимонова мащерка и индийско орехче, които го правят неустоим. А за сервиране му направих чътни от горски плодове с червен лук и препечени филийки домашен хляб по рецептата с бадемово брашно.
За мен хубавият пастет (това автоматично изключва масовите версии в консерви) е истинско гурме преживяване. Може да е от месо или субпродукти. Може да е от пилешко, телешко, свинско, риба, дивеч… Можe да е и веган. Може да е пасиран до гладка паста или да е със зърнеста структура, в която да усетите поотделно различните изходни продукти. И най-важното – за мен пастетът не е начин да се маскира месо с не много добро качество или да се даде нов живот на остатъци от храна. Винаги купувам нарочни продукти, избрани специално за целта.
Пастетът беше и все още е една от причините да продължавам да работя по идеалната рецепта за безглутенов хляб. Защото няма по-добър начин да му се наслади човек от класиката – филийка препечен хляб и някаква добавка, която да акцентира допълнително вкуса му.
Води се предястие, но, съвсем откровено, ако ме оставят с него няма дори да се сетя за основно ядене.
Продукти
За пастета (за 4 купички с обем 150 мл):
200 г масло (100 за пастета и 100 за запечатване)
80 г лук, нарязан на ситно
2 – 3 скилидки чесън, нарязан на ситно
500 г пилешки дробчета, почистени и нарязани
80 мл портвайн
няколко клонки лимонова мащерка
щипка прясно настъргано орехче
сол и черен пипер
За чътни с горски плодове (едно бурканче с обем 200 мл):
300 г замразени горски плодове (може и пресни ако имате)
80 г червен лук, нарязан на шайби
80 г кето карамел*
1 с.л. чорчица
2 с.л. оцет от бяло вино
2 капки етерично масло** от джинджифил (или 1/2 ч.л. млян)
Приготвяне на пастета
Разстопете 100 г масло в тиган с тежко дъно. Задушете лука и чесъна за около 3 минути. Добавете дробчетата и портвайна и гответе докато дробчетата са готови – при разрязване не бива да има кръв. Подправете със сол, черен пипер и индийско орехче. Добавете листенцата мащерка и разбъркайте добре. Пасирайте с ръчен блендер до консистенцията, която предпочитате. Моят пилешки пастет е много гладък.
Прехвърлете пастета в 4 купички (тези за брюле за идеални). Приберете в хладилника.
Следващата стъпка е по желание – може и да я пропуснете.
Разстопете останалото масло. Извадете купичките от хладилника (добре е да са престояли около 30 минути) и към всяка добавете по няколко лъжици разстопено масло. Върнете в хладилника да стегне малко и, ако искате, декорирайте с клонче мащерка, след което върнете до пълно стягане на маслото.
Приготвяне на чътни
В тенджерка на средна степен на котлона сложете горските плодове, лука и кето карамела. Резбъркайте и гответе, докато се сгъсти. Плодовете ще се разпаднат, но това не е проблем. Добавете горчицата, разбъркайте и свалете от котлона. Добавете оцета и джинджифила и разбъркайте добре. Прехвърлете в бурканче.
Препечете филийки хубав хляб и сервирайте с пастет и чътни.



Рецептата за чътни е адаптирана от https://www.bbcgoodfoodme.com.
