Сладкиш с боб? Да, има такова животно. И освен това е много вкусно. Адзуки е вид дребен червен боб с японски корени, който е естествено сладък. В родината му много често го влагат в десерти, като обикновено е придружен от брашно от сладък ориз (mochiko). To e лепкаво и лесно за оформяне, без сладкишите да се разпадат. За съжаление, намерих такова само в Амазон, срещу скромната сума от 41 $ за килограм плюс доставка.
Понеже бях твърдо решена да не се отказвам, започнах да търся заместители. Оказа се, че тапиоката е много подходяща и затова реших да пробвам със смес 50 на 50 брашно от бял ориз и нишесте от тапиока.
Традиционните сладкиши мочи са топчета със сърцевина от бобена паста. Сигурно и такива ще направя, но за първи опит се спрях на друг вид сладкиш, в който има и орехи. Оригиналната рецепта е с масло, мляко и яйца. Аз я направих веган, но ще посоча замените, за да можете, ако искате, да пробвате и другия вариант.
Вкусът е много приятен и изненадващ (като вземем предвид, че все пак сладкишът е с боб). Има леко дъвчаща структура и остава мек.
Имайте предвид, че този десерт не е много сладък. Ако предпочитате по-сладко, увеличете количеството еритритол (ксилитол, захар или какъвто подсладител ползвате).
Продукти (за около 20 порции)
За бобената паста:
1 чаша* боб адзуки (200 г), накиснат за 24 часа
3 чаши вода
1/4 чаша бленд еритритол и стевия** (40 г)
2 с.л. олио от гроздови семки (в оригинала – масло)
За тестото:
1 и 3/4 чаша нишесте от тапиока (280 г)
1 и 3/4 чаша брашно от бял ориз (230 г)
2 и 1/2 чаши бадемово мляко (в оригинала – краве мляко)
1/2 чаша олио от гроздови семки (или друго с неутрален вкус)
1 чаша бленд еритритол и стевия (160 г)
2 ч.л. бакпулвер
150 г банан, добре узрял и намачкан, измерен без обелката (в оригинала – 3 яйца)
ванилия
80 г нарязани орехови ядки
* за размерите на мерителните чаши и лъжици вижте тук
** готова смес от https://keto-bg.com/, може да се замени 1:1 със захар или ксилитол
Приготвяне на бобената паста
Отцедете и изплакнете накиснатия боб. В тенджера загрейте 2 чаши вода и добавете боба. Варете на слаб огън, под капак като разбърквате от време на време. След около 1 час най-вероятно ще се наложи да добавите още една чаша вода, която сте подгряли до завиране, за да не спира процесът на готвене. Пълното сваряване ще отнеме около час и половина, но все пак проверете дали бобът е омекнал и зърната може да се смачкат лесно преди да свалите от котлона.
Отцедете излишната вода (ако има такава), добавете еритритола и олиото и пасирайте до гладка паста. Може да приготвите предварително и да съхранявате в хладилник.
Приготвяне на сладкиша
Загрейте фурната до 165 градуса и пригответе тава с размери 32 х 22 см или кръгла с диаметър 30 см. Покрийте я с намазнена хартия за печене.
В блендер разбийте хубаво всички продукти за тестото, с изключение на орехите, до получаване на гладка смес без никакви бучки.

Изсипете горе-долу 2/3 от сместа в тавичката и печете около 20 минути. Извадете от фурната. Вземете с пръсти (или чаена лъжичка) от бобената паста и покрийте полуизпечения сладкиш. Някои „топчета“ ще потънат в тестото – това не е проблем. Продължете, докато сместа свърши. След това разпръснете ореховите ядки.

Последно изсипете останалото тесто.

Върнете във фурната и печете 35 – 40 минути. Не бива да потъмнява много.

Извадете и изчакайте да се охлади, преди да го извадите от тавата. Имайте предвид, че ще е залепнал за хартията, така че отлепете внимателно. Нарежете на хапки с размер около 3 х 3 см.
Сладкишът е вкусен, както топъл, така и студен. Може да съхранявате на стайна температура до 4 – 5 дни или в хладилник за по-дълго време.



Рецептата е адаптирана от https://supernummy.com.

Pingback: Печен сладък картоф с хумус от боб адзуки | Щипка смях и лъжица любов