Думата кюфте, както и много други в съвременния български език, е с турски произход. След освобождението, когато българската държава се изгражда наново, е имало сериозен стремеж такива думи да се заменят. Градските легенди твърдят, че наред с много наложили се думи (като „гледище“, „становище“, „поява“, „предимство“, „възглед“, „творба“, „общуване“ и др.), проф. Балан е предложил „кюфте“ да се замени с „клъцка“. Ако изобщо е вярно, не съжалявам, че не е било прието. Макар и заемка, кюфте е много звучна, дори вкусна дума. Пък и на фона на вълната от други чуждици, които ни заливат ежедневно по служебни и социално-мрежови канали, тя си е направо наша.
Кюфтето е една от най-разнообразните храни. Започнало като стриктно месна, с годините претърпява множество метаморфози и днес имаме всякакви – зеленчукови, магданозени, спаначени, пилешки, пуешки и, разбира се – рибни. Не съм чувала за сладки (като например сладкия салам), но пък реално погледнато, една курабия със сушени плодове например спокойно може да бъде категоризирана като кюфте за десерт 😊.
Понеже не съм тръгнала да пиша трактат за кюфтетата, се връщам на рецептата. Време на пости е, и моят личен (макар и не съвършен) принос е да не консумирам месо. Взех едно по-големичко парче филе от сьомга и реших с част от него да направя тези много вкусни кюфтета. Правила съм и преди, винаги с каквито зелечнуци имам под ръка. Но сега, понеже щях да публикувам рецептата, режих първо да разгледам. Така намерих едно предложение, което, с известни адаптации към съдържанието на хладилника, доведе до един изключително вкусен обяд.
Направих домашна майонеза, която много подхожда на кюфтетата и сезонна салата.
Продукти (за 3 порции)
За кюфтетата:
200 г сьомга, за предпочитане филе
50 г червен лук (1/2 средна глава)
30 г селъри
2 скилидки чесън
1 с.л.* каперси
1 с.л. горчица
1 с.л. майонеза
50 г бадемово брашно, плюс още за овалване
1 яйце, разбито
1/2 с.л. лимонов сок
1 с.л. накълцан копър
1 с.л. накълцан кориандър
сол (но внимателно, защото каперсите са солени)
зехтин за тигана
За соса:
5 с.л. майонеза
2 с.л. лимонов сок
1/2 с.л. накълцан копър
1/2 с.л. накълцан кориандър

За майонезата:
1 яйце
1/2 ч.л. горчица
1 ч.л. лимон
1/2 ч.л. чесън на прах
сол
1/2 чаша зехтин
1/2 чаша HOSSO (или шарлан)
* за размерите на мерителните чаши и лъжици вижте тук
Приготвяне
Ако няма да ползвате готова майонеза (което лично аз НЕ препоръчвам), ззапочнете от нейното приготвяне.
Приготвяне на майонезата
Може да я направите и директно в буркана, но може да ползвате също високия тесен съд, който обикновено върви с ръчния блендер. Сложете всички продукти в реда, в който са изброени. Оставете за минута/две, за да може мазнината да изплува отгоре, докато всички други продукти се утаят на дъното. Вземете блендера и го потопете до дъното. Включете на ниска към средна степен и блендирайте така (докосвайки дъното на съда) за около 15 секунди до половин минута. След това започнете да вдигате блендера бавно нагоре. Когато стигнете до повърхността, майонезата ще е готова. Понякога се налага да слезете с блендера още веднъж до долу и да се върнете обратно нагоре.
Приготвяне на кюфтетата
Почистете сьомгата от кожа и кости (ако има). Направете я на кайма в блендер. Може и да я накълцате с нож.
Нарежете лука и селъри на ситно и пресовайте чесъна.

Добавете ги при сьомгата и разбъркайте.

Добавете всички останали продукти и омесете. Разделете на шест равни части.
Загрейте 1 – 2 с.л. зехтин в тиган с незалепващо покритие на средна степен (6 от 9). Оформете 6 кюфтета и ги оваляйте в бадемово брашно. Имайте предвид, че се разпадат лесно и трябва да сте внимателни. Гответе по 4 минути от всяка страна, или докато придобият златисто кафяв цвят.
Приготвяне на соса
Смесете продуктите и разбъркайте добре.
Сервирайте кюфтетата със соса и сезонна салата.


Рецептата е адаптирана от https://downshiftology.com
