Бобена яхния по тоскански

Много обичам леща и грах. И нахут също. Но с боба някак си не успяхме да изградим близки приятелски отношения. Готвила съм го, разбира се. Поне няколко пъти годишно. Хубав става и първата купичка винаги ми е вкусна, но след това с месеци (поне 6) изобщо не се сещам за него. А той е много хубава храна, източник на фибри, протеини и бавни въглехидрати. Затова винаги съм имала чувството, че пропускам нещо.

Миналата седмица купих боб Пинто (според снимките в Гугъл се казва още светъл шарен боб). Хвана ми окото, защото е красив. И след като вече бях негов горд собственик, трябваше и да реша какво да го правя. Времето беше идеално – хем са пости, хем навън се вихри люта зима (нищо че е края на март месец). Не ми се искаше да е пак стандартната яхния (или гъста супа), затова поразгледах и така намерих една интересна рецепта. Даже имах един пакет сушени манатарки и бурканче сушени домати, които са двата нестандартни продукта в рецептата.

Откровено казано понятие си нямам дали това наистина е тосканско ястие, но така се твърдеше в оригиналната рецепта (референия най-долу). Понеже много харесвам италианската кухня и тосканската в частност и яхнията стана много вкусна, реших да запазя името.

Продукти (са 5 порции)

За боба:

250 г боб (може Пинто, но може и друг, ако предпочитате)

500 мл зеленчуков бульон (аз си правя домашен – рецептата е тук)

250 мл вода

За яхнията:

15 г сушени манатарки

80 г червена чушка (една средна)

4 скилидки чесън

6 половинки сушени домати

2 с.л. доматено пюре (аз ползвам пюре на Дерони без добавени захар и/или нишесте)

2 ч.л. италианска смес сухи подправки (рецептата е тук) или друга комбинация по ваш избор

2 – 3 с.л. зехтин

300 г лук

150 г моркови

80 – 90 г селъри (или корен целина)

сол и черен пипер

1 с.л. нишесте от тапиока за сгъстяване на соса (това няма да е необходимо, ако направите бульон по рецептата по-горе)

сокът на 1/2 лимон

пресен джоджен

Приготвяне на боба

Накиснете боба 24 часа предварително (ако искате да прочетете по темата и да разберете защо се прави – вижте тук) и сменете водата на всеки 8 часа. След това го изплакнете и сварете в бульона и допълнителната вода до готовност – в моя случай това бяха 45 минути, но за всеки боб е различно. Имайте предвид, че при следващите стъпки бобът ще се готви още 10 – 15 минути и затова не е добре да го разварявате. НЕ ИЗХВЪРЛАЙТЕ ВОДАТА В КОЯТО Е ВРЯЛ – дългото накисване е достатъчно за решаване на проблема с фитиновата киселина, ензимните инхибитори и дългите трудно разградими протеинови вериги.

Приготвяне на яхнията

Накиснете манатарките в топла вода за половин час.

В чашата на блендер смесете нарязаните чушка, сушени домати и чесън с доматеното пюре и сместа от сухи подправки. Направете на грубо смляна паста (ако е необходимо, добавете 1 или повече с.л. вода). Оставете на страна.

Нарежете лука, морковите и селъри на ситно. Загрейте зехтина в достатъчно голяма тенджета на средна степен на котлона и добавете лука и морковите. Гответе с разбъркване 5 минути и добавете селъри. Гответе още 10 – 15 минути, докато морковите и селъри омекнат леко, но без да се разкашкват.

Добавете сварения боб, заедно с течността му и пастата от сушени домати.

Подправете със сол и пипер и добавете вода (аз сложих 1 литър). Изчакайте да заври и добавете отцедените и нарязани манатарки.

Гответе още около 10 минути на затворен капак, за да могат вкусовете да се смесят и ястието да придобие завършен вид. Отхлупете и гответе още около 5 минути.

Ако сте ползвали бистър бульон, може сосът да не се сгъсти достатъчно. в такъв случай добавете 1 с.л. нишесте от тапиока (отлейте от соса в купичка, разбъркайте с тапиоката и добавете обратно при боба). Бульонът, който ви предлагам е по-гъст и така непбходимостта от допълнително сгъстяване отпада.

Свалете от котлона и добавете лимоновия сок. Сервирайте с пресен джоджен.

Рецептата е адаптирана от https://holycowvegan.net.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.