Веган суров чийзкейк с кокосово кисело мляко, малини, мента и лайм

Миналата седмица имах рожден ден и нямаше как да не направя нещо специално. Няколко дни преди това ми дойде тази странна идея (ще разберете по-долу защо е странна). Но като я обмислих, реших че ще се получи. Имах всичко, освен пресните малини и те за малко да ме провалят, но в последния момент намерихме – така е, когато си играе човек с несезонни продукти.

Както съм писала преди, не съм първи фен на кашуто, което е стандартния изходен продукт за веган чийзкейк. Идеята за тази рецепта ми дойде, когато хапвах последното бурканче от поредната „реколта“ кокосово кисело мляко. Заради добавения агар агар, то беше много гъсто, не се разтичаше и съответно беше идеално за целта. Имаше обаче едно проблемче – веднъж нарушена формата, която е заело при ферментация, не можеше да се възстанови или да му се придаде друга трайна и устойчива форма. И така идваме до странната част. Стигнах до убеждението, че киселото мляко трябва да ферментира във формата за торта. Извадих я от шкафа, за да проверя дали влиза в машината за кисело мляко – влезе. До тук добре, но формата е метална, а това не е добре за ферментацията. Затова реших да я покрия изцяло с хартия за печене.

За овкусяване и цвят добавих еритритол и прах от лиофилизирани малини. Останалото е точно според рецептата за кокосово кисело мляко, която съм споделяла в инстаграм и ФБ.

След това трябваше да реша каква да е основата. Точно преди 14 февруари направих едни прекрасни бонбони. Сетих се за тях и реших че вътрешната част би станала на прекрасна основа за моя суров веган чийзкейк. От тук нататък оставаше само да го направя.

Гарнирах я с пресните малини, филенца от лайм и листа мента. Получи се невероятно свеж чийзкейк, който определено заслужава да бъде опитан.

Продукти (за 12 порции)

За чийза:

1 литър кокосово мляко 70% масленост (аз ползвам Arroy D)

100 г макадамия (или кашу), накисната за минимум 2 часа

8 капсули пробиотик (аз имах Линекс и това сложих, но може всякакъв)

3 с.л.* агар агар

6 с.л. бленд еритритол и стевия**

6 с.л. прах от лиофилизирани малини***

За основата:

1/2 чаша пекан (60 г), изпечен и натрошен

1/4 чаша брашно от рошкови (30 г)

1/4 чаша кето карамел** (50 г)

1/4 чаша кокосови стърготини (20 г)

2 с.л. кокосово масло

топла вода за омесване – около 3 с.л.

За декорация:

150 г пресни малини

3 – 4 филенца от лайм (сегменти с премахнати ципи)

листа прясна мента

* за размерите на мерителните чаши и лъжици вижте тук

** готова смес от https://keto-bg.com/

*** от https://freezedried.bg/

Приготвяне на чийза

Сложете 800 мл от кокосовото мляко в метален съд и загрейте на водна баня. В друг съд смесете добре агар агар, еритритола и праха от малинни. Добавете останалите 200 мл кокосово мляко и разбъркайте добре. Добавете към останалото мляко на водна баня и хомогенизирайте. Загрейте до около 50 – 60 градуса и оставете така на котлона 10 минути.

Сложете накиснатите ядки и малко от сместа с кокосовото мляко в блендер и обработете до гладка смес. Добавете и останалото мляко и разбъркайте добре.

Изчакайте да се охлади до 45 градудса и добавете пробиотика. Разбъркайте отново и оставете на страна.

Подгответе форма със свалящи се стени и диаметър …см , като я покриете изцяло (стените и дъното) с плътна хартия за печене. Това беше една от най-сложните операции, поне за мен.

Прехвърлете сместа във формата, сложете в машината за кисело мляко (алтернативно може да покриете с кърпа и да сложите на друго топло място, стига да имате такова).Оставете да ферментира около 12 часа. Това е по-кратко от времето за кисело мляко, защото сместа е по-гъста и суха (заради праха от малини) и може да изсъхне прекалено.

Когато я извадите от машината за кисело мляко, най-вероятно ще има пукнатини – не се притеснявайте, защото те ще останат отдолу. Ако пък са дълбоки, винаги може да отстраните най-горния слой с остър нож.

Извадете от формата, преместете върху плоска повърхност и приберете в хладилника. Почистете формата – тя ще ви трябва са основата.

Приготвяне на основата

Изпечете ядките на 180 градуса за около 10 минути и, когато са готови, ги натрошете (може с ръце, но ако искате ползвайте нож).

В купа смесете добре всички продукти за пълнежа, без водата. Добавете водата, лъжица по лъжица и с пръсти омесете тесто.

Покрийте дъното на формата с хартия за печене и прехвърлете тестото в нея.

Притиснете с пръсти и приберете в хладилника за около половин час.

Сглобяване на тортата

Добре е да имате метален ринг за изрязване на блатове, но би могло да стане и с остър нож.

Извадете чийза и основата от хладилника. Внимателно отделете основата и я прехвърлете в чиния за торта. След това обърнете чийза с дъното нагоре върху основата и внимателно махнете хартията.

Тук следват две стъпки, които може да се обединят в една. Аз ги направих поотделно, защото не се сетих предварително. Така, както са вече сглобени основата и чийза, нагласете ринга за изрязване на блатове на диаметър, който е с няколко милиметра по-малък от този на чийзкейка. След това изрежете най-външната част. Това се прави, защото хартията, с която е била покрита формата, докато сместа ферментира, оставя следи и гънки. Аз първо обработих чийза.

След това го сложих върху основата, която, разбира се, сега беше малко по голяма. Затова отново нахлузих ринга върху чийза и изрязах основата, така че да пасне.

Последно, с остър нож отстранете около 2 – 3 милиметра от горната повърхност. При мен те бяха с по-тъмен цвят и разваляха вида на тортата. Ако при вас не е така, спестете си труда.

От тук нататък е лесно – декорирайте по свой вкус. Аз сложих пресни малини, филенца от лайм и мента, защото според мен те си отиват прекрасно.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.