Преди около 7 месеца публикувах първата версия на този сладкиш, вдъхновен от рецепта на Надя Петрова. Много го харесвам, но не го правя често. Затова, когато миналата седмица купих ананас, една от първите идеи, които ми дойдоха, беше да направя нова, подобрена версия на ферментиралия десерт.
За ползите от ферментирали храни може да прочете на много места. Хубавото е, че освен вездесъщото кисело зеле може да ферментираме и много други храни. Един от примерите е кексовото тесто. Процесът е прост и трябва да имате само 2 – 3 капсули качествен пробиотик или истинско кисело мляко. Аз лично ползвам първата опция.
Освен че този път сложих пресен ананас, а не от консерва (както първия път), направих и още няколко промени, които според мен обогатяват вкуса на сладкиша. На първо място – карамелизирах ананаса с кето карамел*, масло от гроздови семки и коняк. Също така добавих веган „яйце“ от смляна чия и газирана вода за еластичност и обем.
Този път нямах търпение да изчакам 8 часова ферментация – след четвъртия час ръцете вече ме сърбяха и нямаше как да се спра. Ако изчакате по-дълго, може да се наложи да добавите повече газирана вода, защото ферментиралата смес от овесени ядки най-вероятно ще е по-гъста.
Вкусът на сладкиша е изненадващ – влажен, мек и леко дъвчащ. Обещавам ви обаче, че след първото парче ще си отрежете и второ.
Продукти (за 12 порции)
За тестото:
270 г овесени ядки
3 капсули пробиoтик
2 чаши* бадемово мляко
1/2 с.л. бакпулвер
2 с.л. олио от гроздови семки
1/2 чаша бленд еритритол и стевия, смлян на пудра
1 с.л. смляна чия
3 с.л. вода
1/2 чаша газирана вода
За карамелизирания ананас:
500 г ананас почистен и нарязан на парчета (след обелване срежете на две по височина; отстранете твърдата вътрешна част; нарежете на филии с около половин см дебелина и след това всяка филия на 3)
3 с.л. кето карамел**
3 с.л. коняк
2 с.л. олио от гроздови семки
допълнително кето карамел за поръсване след обръщане на сладкиша
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
** готова смес от https://keto-bg.com/
Приготвяне
Минете овесените ядки в блендер. Целта е да ги смелим, но не на брашно за пресяване.

Загрейте бадемовото мляко до около 45 градуса, добавете пробиотика и разбъркайте. Сипете млякото при овесените ядки, разбъркайте добре и покрийте с фолио. Оставете да ферментира на топличко. В идеалния случай, изчакайте 8 часа.

Обелете и нарежете ананаса (вижте по-горе). Поръсете го с 3 с.л. кето карамел и разбъркайте внимателно.

В тиган с тежко дъно загрейте 2 с.л. олио от гроздови семки на средна към висока степен на котлона. Добавете ананаса и коняка и гответе 8 – 10 минути, като разбърквате, докато цялата течност се изпари.

Загрейте фурната до 180 градуса и пригответе форма със свалящи се стени и диаметър… см. Покрийте дъното и стените с един лист хартия за печене, намазан с мазнина. Разпределете карамелизирания ананас по дъното.

В малък съд смесете смляната чия и 3те супени лъжици вода. Разбийте добре, да няма бучки и оставете да преседи около 5 минути. Открийте ферментиралите овесени ядки и добавете еритритола, бакпулвера, олиото от гроздови семки и чията. Разбъркайте с лъжица до пълно смесване. Последно добавете газираната вода и разбъркайте бавно и внимателно. Тестото е много еластично.


Изсипете тестото върху ананаса и печете 40 минути. Извадете от фурната, отстранете стените на формата и с помощта на достатъчно голяма дъска за рязане обърнете сладкиша:
- Сложете дъската върху сладкиша
- Подпъхнете ръката си (с предпазна ръкавица) под дъното на формата и обърнете – сега долната част на сладкиша, която при печенето беше отгоре е върху дъската за рязане
- Отстранете хартията за печене и приплъзнете сладкиша обратно върху дъното на формата за печене, която сте покрили с друг лист хартия
- Ако искате, върнете и стените на формата.


Поръсете с кето карамел и върнете във фурната за още 5 – 10 минути, на по-висок рафт. Внимавайте да не прегори.


