Тези сладки не бяха планирани. Просто в един момент реших, че искам да направя още нещо и се спрях на меденки. С шоколадова глазура. Е, нещата не се получиха съвсем, както ги бях замислила. Имах различна идея за визията, но сладките явно имаха собствено мнение. В крайна сметка, това което ми изглеждаше на пръв поглед като дефект се превърна в ефект.
Рецетата за тестото е за леко модифицирани постни меденки. В тях замених меда с меласа/пемез от рошкови. Брашното е смес от безглутеново на Dove’s Farm и шипково от Балевски и Киров. Декорацията е от домашен шоколад по идея на Венета Романски.
Бях си харесала един дизайн от сурови бонбони на Зоя с нар и листенца розмарин, но се оказа, че а. шоколадовата глазура е прекалено гъста и не може да залее бисквитите и б. повърхността на меденките е толкова гладка, че глазурата трудно се задържа върху нея. Бях приготвила една мини серия, за проба, с топчести меденки и реших, че проблемът идва от някаква грешка, която съм направила. Затова повторих, но с плоски меденки, за да избегна проблема със задържането на глазурата по повърхността и с особено внимание към приготвянето на шоколада. Но той пак беше много гъст и пак трудно се задържаше.
И тогава се случи това, което превърна дефекта в ефект. Бях потопила 3-тата меденка в шоколада с надеждата, когато я извадя да получа гладък слой глазура. Обаче получих един доста странен рисунък. Точно щях да пробвам отново, но си казах, ама това не изглежда никак зле и така всяка сладка ще бъде уникална. Отказах се от гладкото покритие и реших да следвам посоката, в която ме водят сладките. Сега имам шоколадови меденки, които са прекрасни на вкус и с неповторима визия.
Продукти (за 65 сладки)
За основата:
2 и 1/2 чаши* бяло безглутеново брашно от Dove’s Farm (350 г) плюс допълнително за измесване
1 чаша шипково брашно (130 г)
1 чаша меласа/петмез от рошкови (240 мл) – може да замените с мед
2 ч.л. бакпулвер
1/2 чаша олио от гроздови семки (120 мл) – може да замените с шарлан или друга течна мазнина
1 чаша топла вода (240 мл)
2 капки етерично масло** от джинджифил – може да замените с 1/2 ч.л. млян
2 капки етерично масло от канела – може да замените с 1/2 ч.л. мляна
За шоколада:
100 г какаова паста
25 г какаово масло
1/2 чаша петмез от рошкови (може да замените с мед, кленов сироп или сироп от кокосов цвят)
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)
Приготвяне на сладките
Загрейте фурната до 170 градуса.
В достатъчно голям съд смесете топлата вода и меласата и разръркайте, докато се смесят напълно. Добавете олиото от гроздови семки и разбъркайте. Добавете етеричните масла (ако ползвате такива). В друг съд пресейте брашната с бакпулвера и сухите подправки (ако не ползвате етерични масла). Добавете постепенно и с разбъркване към течните съставки. Накрая ползвайте ръцете си, преместете тестото върху плот и измесете. Ако е необходимо, добавете още малко брашно, за да се получи меко тесто.
С точилка разточете блат с дебелина 3 – 4 мм и изрежете сладките с формички. Аз направих звездички.

Пренесете ги в покрита с хартия за печене тава. Печете около 12 – 13 минути, като внимавате да не прегорят. Извадете от фурната и оставете да изстинат. Приберете в кутия.
Приготвяне на шоколада
Смесете съставките и разтопете на водна баня като внимавате водата в долния съд да не завира. Разбъркайте добре до получаване на напълно еднородна смес.

Декориране
Докато шоколадът е все още течен, потопете сладките една по една в горната страна надолу и след това вдигнете. Оставете „излишната“ глазура да се стече обратно в купата. Ако е необходимо дооформете „дизайна“ с пръсти. Оставете върху решетка или хартия за печене докато глазурата се втвърди.



Съхранявайте в затворена кутия до 2 седмици.



