Алтернативен тиквеник, без глутен

Какво е бъдни вечер без тиквеник? Ако съм откровена, тази точно баница ми липсва най-много, от както реших да сведа глутена до минимум. Миналата година пробвах една рецепта от интернет, която беше изцяло без кори – просто сладкиш/кекс с настъргана тиква. Хубав беше, но не беше тиквеник.

Както писах в началото на месеца, тази година бях решила да пробвам с оризови кори. Понеже, след намокряне, те стават не само меки, но също лепкави и се разкъсват лесно, витият вариант отпадна веднага, защото няма как да се постигне достатъчно добра визия. Затова реших да направя наложен, по подобие на гюллач. За разлика от него, тиквеникът е със значително повече пълнеж и се пече.

Традиционният пълнеж е тиква, стафиди и орехи. Понеже обожавам аромата на дюли и ябълки, реших да добавя и от тях. Вместо стафидите, добавих сушени вишни, които са много по-ароматни. Последният детайл са подправките –  етерични масла от канела и джинджифил и щипка прясно настъргано индийско орехче.

Пълнежът е задушен, за може тиквата и дюлята да омекнат и да не хрупат. Настърганата ябълка се добавя по-късно към сместта, защото тя е много по-крехка и би се изгубила при по-дълго готвене.

Като цяло този тиквеник не е по-сложен/труден от традиционния вит вариант. Ако имате проблем с глутена или просто искате да го ограничите, опитайте. Сигурна съм, че ще ви хареса.

Продукти (за един кръгъл, който се разрязва на 12 парчета)

3 плътно натъпкани чаши* настъргана тиква (450 г)

2 плътно натъпкани чаши настъргани дюли (200 г)

1 плътно натъпкана чаша настъргани ябълки (150 г)

100 г сушени вишни

1 чаша смлени орехи (100 г)

1 пакет оризови кори (110 г, 12 броя, около 22 см в диаметър)

1/3 чаша олио от гроздови семки

8 с.л + 4 с.л. бленд еритритол и стевия** (опитайте плънката на сладост и добавете още, ако искате, защото този сладкиш не е много сладък)

2 капки етерично масло*** от канела

2 капки етерично масло от джинджифил

Щипка прясно настъргано индийско орехче

Бленд еритритол и стевия на пудра за ръсене

* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук

** готова смес от https://keto-bg.com/

*** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)

Приготвяне

В достатъчно голям съд на средна степен на котлона задушете тиквата с 8 с.л. еритритол. На 10тата минута добавете дюлята и още 5 минути по-късно – ябълките. Гответе още около 5 минути и свалете от котлона. Добавете сушените вишни и орехите и разбъркайте добре.

Загрейте фурната на 180 градуса и пригответе тавичка с диаметър 21 – 23 см (аз ползвам такава със свалящи се стени) покрита с хартия за печене, намазана с олио.

На дъното сложете 1 оризова кора, която сте потопили във вода за около 3-5 секунди, без да чакате да омекне. Намажете с олио и поръсете с половин лъжица еритритол. Сложете още една кора, потопена във вода и повторете. Сложете трета кора, потопена във вода и върху нея разпределете 1/3 от плодовата смес.

Ако корите се късат или чупят, не се притеснявайте.

Повторете горната процедура още два пъти и завържете с последните 3 кори.

Печете 40 – 45 минути. Ако не се запече достатъчно отгоре, последните 10 минути може да минете на режим с вентилатор или на режим грил, с напичане само отгоре. Извадете от фурната, покрийте с влажна кърпа и изчакайте да изстине.

Последните кори, се свиват малко (ясно се вижда на снимките). Първата ми реакция беше да изрежа периферията, но след това реших да я оставя. След поръсване с пудра еритритол (или захар), изглежда идеално. Нарежете с остър нож и сервирайте.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.