Има нещо магично в хубавото брауни – шоколадово, топло, меко, почти течно в центъра. Десерт, на който винаги може да се разчита да стопли сърцето и да повдигне настроението. В това брауни, освен любимия ми шоколад, има от любимата ми тиква. Има също така кестеново брашно и брашно от рошкови. То е еволюирала версия на една рецепта на Надя Петрова. Заради нея купих първия пакет кестеново брашно в моята готварска история.
Днешният вариант е доста различен, по няколко причини:
- Има пюре от тиква
- Има разтопена какаова маса и рошкови вместо какао
- Има глазура от бадемов тахан, кленов сироп и куркума. Знам, че последното ще ви се види много странно. Първоначалната ми идея беше да я добавя като оцветител. Отделих малко от глазурата и добавих куркума, за да видя какво ще стане без да рискувам цялото количество. Заради тъмния цвят на изходната смес не се получи яркото оранжево, на което се надявах и почти се бях отказала. Но когато го опитах – невероятно. По някакъв начин тази подправка прави глазурата изключителна. Все пак, направете като мен, защото може за вас глазурата без куркума да е по-добър вариант.
- Веган е. За да го постигна, замених маслото с кокосово и яйцата с… газирана вода. Да, правилно разбрахте. Както се казва, човек може да научи нещо ново всеки ден. Докато се чудех дали ми трябват яйца, след като ще слагам тиквено пюре, и понеже ми се щеше десертът да е веган, разгледах статии за най-добрите заместители. Така попаднах на класация на the kitchn, в която след експериментиране с една и съща рецепта бяха дали най-висока оценка на газираната вода. Много по-добра от лененото яйце, ябълковото пюре и намачкания банан. Моят личен експеримент потвърди тяхното заключение.
Тук ще кажа няколко думи за рошковите. Преди откриването и широкото разпространение на захарното цвекло и захарната тръстика те са били един от основните подсладители, поради естествената си сладост. Удивителното в това растение е, че добивът се увеличава с възрастта на дърветата и те могат да раждат в някои случаи до 100 години. Рошковите са богати на фибри, калций, желязо, магнезий, калий и витамини от В групата. Те са много подходящ заместител на какаото за хора, които искат да намалят кофеина, мазнините и оксаловата киселина.
Браунито е с много плътен шоколадов вкус, почти кремообразно. Глазурата напомня карамел и, както писах по-горе, куркумата добавя неочаквана нотка, която за мен поне я прави изключителна.
И така – след теорията, да минем към практиката 😃.
Продукти:
За браунито:
1 и 1/2 чаша* кестеново брашно (180 г)
1/2 чаша бадемово брашно (50 г)
1/3 чаша брашно от рошкови (40 г)
1 с.л. бакпулвер
щипка сол
1 ч.л. сладка смес
1 чаша бленд еритритол и стевия** (180 г)
100 г какаова маса (или тъмен шоколад без захар)
1/2 чаша кокосово масло (120 мл)
1 и 1/2 чаша пюре от тиква – сварена и пюрирана в блендер (340 г)
1 ч.л. ксантанова гума
3/4 чаша газирана вода (180 мл)
За глазурата:
1/2 чаша бадемов тахан (120 мл)
5 с.л. кленов сироп (или мед)
2 ч.л. куркума
ванилия
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
** готова смес от https://keto-bg.com/
Приготвяне
Загрейте фурната на 180 градуса и пригответе тавичка с размер 20 на 20 см, намазана с кокосово масло.
На водна баня разтопете какаовата маса и кокосовото масло. Свалете от котлона и оставете да се охлади. В достатъчно голям съд пресейте брашната със солта, бакпулвера и сладката смес подправки. Добавете еритритола и разбъркайте добре.
Добавете ксантановата гума към пюрето от тиква и разбийте добре (аз го направих в блендера, след като смлях тиквата).
Добавете пюрето при брашнената смес и разбъркайте с лъжица. След това добавете вече изстиналата шоколадова смес и разбъркайте отново. Последно добавете газираната вода. Може да използвате миксер, за да се получи много гладка смес.
Прехвърлете тестото в тавичката и печете 30 – 35 минути. Имайте предвид, че вътрешността на браунито трябва да е още мокра, когато спрете да печете. Иначе ще стане много сухо.
Докато десерта се пече, пригответе глазурата. Смесете всички съставки в блендер и пасирайте, докато се получи гладка смес, подобна на карамел.
Когато браунито е готово, извадете от фурната и оставете за десетина минути да се охлади. След това нанесете глазурата на равномерен слой. Изчакайте да изстине напълно и нарежете. Предвидила съм 9 порции, но имайте предвид че браунито е много наситено шоколадово и може да разрежете на 12 парчета.
Върви прекрасно с нар, но това откритие направихме едва след снимките 😉.
Може да намалите калорийната стойност, като направите слоя глазура по-тънък (в рецептата, от която взех идеята, за същия размер тава дават 1/3 чаша – 80 мл).




Рецептата е адаптирана от https://nadiapetrova.bg/ и https://healthiersteps.com/.
