Нова Година все още не е тук (макар че тази 2020 конкретно може да мине и по-бързо, без да й се обидя), но пък излязоха хубавите ябълки и се сетих за тази рецепта. Тя не е задължително свързана с празниците, просто те бяха повода да я измисля преди години.
Както предполагам всички българи и аз гледам на баницата с късмети като на неизменна част от новогодишното меню. Но, с времето, традиционната вита баница със сирене започна сериозно да ми омръзва. И така, преди около 10 години седнах и много сериозно обмислих различни алтернативни идеи. Исках:
- Да не е със сирене
- Дори изобщо да не е солена – защо не две в едно баница и десерт?
- Да не е вита и да не е тиквеник или щрудел
След известни колебания се сетих за един лек, почти булеварден роман, който бях чела и в който главната героиня прави тарт с ябълки и червени боровинки. И си казах, защо пък не? Само че няма да е тарт, а ще са банички.
Никога не бях опитвала ябълки и червени боровинки на едно място, но имах добро предчувствие. И реших да добавя ликьор кафе (който от години отлежаваше в един шкаф) за разкош. Получи се прекрасно. Завих ги на триъгълничета, намазах ги с масло, изпекох ги…. и вкусът беше божествен.
Преди няколко месеца пак ги направих. Ликьорът кафе отдавна го няма – сложих портвайн. Замених захарта с еритритол. Само пустите фини кори нямаше какво да ги направя, затова ги оставих така.
Преди да премина към подробностите по рецептата, няколко бележки/обяснения за формата, на която се спрях. Със същите продукти може да се направи вита баница с настъргана ябълка, без предварително задушаване. Обаче:
1. Настърганата ябълка се „губи“, докато парченцата запазват вкуса и аромата на плода.
2. Предварителното задушаване помага на ябълката и боровинките да поемат аромата на виното и ванилията, както и на алкохола да се изпари.
3. Завиването на триъгълничета предпазва вътрешността и помага на ябълковата смес да не се превърне в каша и да запази формата и аромата си.
4. „Кората“ е по-дебела, но това в никакъв случай не е минус, защото наръсеният еритритол я карамелизира леко и я прави неустоимо хрупкава.
Когато пресметнах калориите, бях много приятно изненадана. По принцип с тестените произведения човек очаква да изпадне в потрес, но тези банички имат само по 176 калории всяка и определено попадат в графата „Guilt-free desert“, стига да успеете да се ограничите само с една 😉.
Дали ще се престрашите да ги направите с късмети за Нова Година, или просто ей така, за да видите какво ще стане – няма значение. Защото със сигурност няма да съжалявате.
Продукти (за 12 банички)
12 фини кори за баклава (почти цял пакет)
3 средно големи ябълки от сочен сорт (напр. Pink Lady, Гала или други), обелени и нарязани на малки кубчета
½ чаша сушени червени боровинки (около 80 г)
3 с.л. еритритол, плюс още за поръсване на корите
Сокът на ¼ голям или ½ малък лимон
Ванилия
2 с.л. портвайн
60 г масло + 3 с.л.
Приготвяне
В достатъчно голям съд смесете ябълките, боровинките, еритритола, ванилията, портвайна и лимоновия сок. Разбъркайте добре, покрийте с плътно прилепващ капак или фолио и оставете в хладилника да 30-ина минути.

В малък съд разтопете 60 г масло. Разстелете корите и отделете една върху работната повърхност. Със сладкарска четка намажете долната третина с масло и след това посипете леко с еритритол. Сгънете кората веднъж и след това още веднъж. Ще получите една лента с широчина 1/3 от първоначалната (вижте снимките по-долу).
Съветвам ви да подготвите всички кори, преди да започнете да слагате пълнежа.
В съд с тежко дъно разтопете 3 с.л. масло и добавете ябълковата смес. Загрейте докато заври и оставете на бавен огън около 10-ина минути. Свалете и охладете малко, за да не ви пари на ръцете при завиването на баничките.
Загрейте фурната до 180 градуса.
Вземете една готова лента и в единия й край сложете една до две супени лъжици пълнеж, като го разположите на въображаемия диагонал. След това започнете да прегъвате, както на снимката, за да оформите триъгълник.

Остава едно малко крайче, което аз понякога откъсвам, но може и да остане. Разположете баничкит в намаслена или постлана с хартия за печене тава, с последния прегънат край отдолу, за да не се отворят. Намажете с разтопено масло и печете около 20 – 25 мин на средното ниво на фурната. Ако прецените, може отново да намажете с масло около 15-тата минута. Наблюдавайте ги да не изгорят – трябва да станат златисти на цвят.

Ако ще слагате късмети, пригответе ги предварително и ги увийте в алуминиево фолио. Аз не ги слагам в пълнежа, а между двете последни завивания на кората.
Изчакайте баничките да изстинат малко и пренесете върху чиния. Може да ги опитате още топли, но според мен са най-вкусни след като изстинат напълно.




Pingback: Банички с домашно точени безглутенови кори | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Банички с домашно точени безглутенови кори | Щипка смях и лъжица любов