Шакшука

Шакшука е традиционно близко-източно и северно-африканско ястие, което (на теория) става за всяко ядене, от закуска до вечеря.  За мен това със закуската е леко преувеличено – аз поне никога не бих могла да закуся нещо такова. Когато правя шакшука, тя е за обяд или вечеря.

Името в превод означава „смес“ или дори „случайна смес“. Не знам дали е случайно, но определено им се е получило 😉. Продуктите са доста подобни на тези за миш-маш. Предвид близоста на региона, влиянието му върху българската кухня и сходството в значението на имената, можем да предположим с известна доза сигурност, че нашието ястие е „еволюирало“ от шакшука, като някъде по пътя пошираните яйца са преминали в бъркани. За мен крайните продукти са различни на вкус и моите предпочитания определено клонят към оригинала.

Бих класирала това ястие в графата „храни на комфорта“ – топъл, познат вкус, който автоматично те кара да се отпуснеш и да се насладиш на всяка хапка.

Позволих си някои леки волности със състава, но като цяло това е много близко до оригиналната рецепта – поне според твърденията на десетина независими публикации в интернет, които предлагаха общо взето едно и също с етикета „традиционна шакшука“. В моята версия лукът е червен, чушките са печени и са повече, доматите са пресни (все още се намират). Има малко целина и маслини за аромат. Яйцата са смес от кокоши и пъдпъдъчи (подсказка от Надя Петрова). Подправките са напълно традиционни – кимион, червен пипер и индийско орехче.

Всички съставки на шакшука са полезни. Да започнем от червените чушки, които са много богати на витамин С и съдържат също витамини К, В1 и В6 в „статистически значими“ количества. Минаваме през доматите, които съдържат форми на витамин А, изключително полезни за зрението, както и калий и ценния антиоксидант ликопен. Следва лукът – витамини С, В6, В9, калий. Червеният съдържа и антоцианини, които са мощни антиоксиданти. И стигаме до яйцата. Те са богати на витамини А, В2, В5, В12, D, калций, желязо, фосфор, селен и калий, и се приемат за супер храна. Тъмната страна на яйцата е високото съдържание на холестерол, поради което е добре да не се прекалява с тях. За да съм напълно изчерпателна, трябва да спомена, че доматите и чушките са от семейство Картофови (Nightshade), за които в някои среди се твърди, че поради наличието на соланин е възможно да подхранват вътрешните процеси на възпаление в организма. Това обаче би имало значение, ако ядем големи количества всеки ден.

Аз никога не слагам захар на доматите. Личният ми опит показва, че ако са добре избрани, ястието никога не е кисело. Но, ако се притеснявате, сложете.

И така – как да си направите шакшука? Ето как:

Продукти (за 3 порции)

2 с.л. зехтин

1 глава червен лук (150 – 160 г)

2 – 3 големи домата (650 г)

1 с.л. доматено пюре (по възможност без добавена захар)

3 – 4 средни печени чушки, почистени (150 – 160 г)

Парче целина (10 – 15 г)

1 голяма или 2 малки скилидки чесън

3 яйца

6 пъдпъдъчи яйца

5 – 6 маслини без костилки

1/2 ч.л.кимион

1 ч.л. сладък червен пипер (може да добавите и лют, ако желаете)

1 щипка прясно настъргано индийско орехче

Сол и черен пипер на вкус

Пресен магданоз

Приготвяне

Нарежете лука, чесъна и целината на ситно. Нарежете чушките на дребно. Обелете доматите и ги нарежете на кубчета. Загрейте зехтина на средна степен на котлона в дълбок тиган с капак. Задушете лука и целината за около 3 минути. Добавете чесъна, доматеното пюре, кимиона и червения пипер. Посолете и разбъркайте. Гответе още 2 – 3 минути, след което добавете чушките. Разбъркайте добре и добавете доматите и нарязаните на дребно маслини. Изчакайте да заври, намалете температурата, така че сместа да къкри и оставете на затворен капак около 10 – 12 минути. Отхлупете и подправете с черен пипер. Вземете с лъжичка от сместа, за да опитате и ако е необходимо добавете сол. Настържете индийското орехче и разбъркайте добре. С лъжица направете гнезда в сместа и сложете трите кокоши яйца, разполагайки ги на равни разстояния едно от друго, близо до периферията. Захлупете и изчакайте 3 минути. Отхлупете и повторете процедурата с пъдпъдъчите яйца, като опитате да разположите по две близо до всяко кокоше, така че след това да може лесно да отделите порциите. Захлупете и оставете толкова, колкото е необходимо, за да бъдат яйцата както ги харесвате. Аз не обичам рохки яйца и оставих тигана покрит още 4 минути, след което го отворих и изчаках още една, преди да изключа котлона.

Изчакайте да се охлади малко и сервирайте поръсено с нарязан магданоз. Много добре се комбинира с натрошено козе сирене.

1 коментар за “Шакшука

  1. Pingback: Зелена шакшука | Щипка смях и лъжица любов

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.