Пуешкото не е само за Коледа и Нова Година. Аз лично много го обичам и го готвя през цялата година. Никога цяла пуйка – имах един неуспешен експеримент преди 15-ина години и не съм пробвла отново, най-вече заради огромното количество месо, което трябва някак да се изяде, без да предизвика трайна неприязън към пуйките. Предпочитам да изпека едно филе (половинката от гърдите) от което излизат 4 – 5 порции месо. То може да се яде топло (след приготвяне) с гарнитура по избор или студено, на тънки резени, добавено към салата.
Пуешкото месо е диетично, набавящо ценни протеини, което го прави подходящо всички диети, които позволяват животински продукти. Освен това се приготвя лесно и може да се комбинира с разнообразни гарнитури.
Рецептата, която ви предлагам включва чътни от ябълки и червени боровинки и черен ориз. Чътнито добавя сладко-кисели и съвсем леко пикантни нотки, които прекрасно си хармонират със земния, ядков вкус на ориза. Като цяло ястието е много балансирано, както откъм вкус, така и откъм хранителна стойност.
Продукти (за 5 порции)
За пуйката:
1 половина пуешки гърди, без кожа и кост (около 800 – 900 г)
Саламура (продукти по-долу)
1 с.л.* горчица
щипка сол и черен пипер (повече ако пропускате саламурата)
1 клонче прясна мащерка
1 клонче пресен розмарин
1 с.л. зехтин
1 с.л. лимонов сок
1 средна глава червен лук
5 с.л. чътни (75 мл)
Саламура:
2 – 3 чаши вода
2 с.л. сол
2 ч.л. еритритол
няколко зърна черен пипер
1 капка етерично масло** от розмарин (или 1 клонче розмарин)
1 дафинов лист
1 скилидка чесън, срязана
За черния ориз:
200 г черен ориз
5 чаши вода
сол и черен пипер на вкус
2 с.л. масло (по желание)
пресен кориандър (по желание)
За чътни (около 600 мл краен обем – 2 средни бурканчета):
2 ябълки (около 500 г)
150 г шалот
3 скилидки чесън
100 – 150 г бленд еритритол и стевия
няколко зърна пипер
80 г червени боровинки (в идеалния случай – подсладени с ябълков сок)
1/3 чаша ябълков оцет
1/2 с.л. смес подправки „баланс“
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)
Приготвяне на чътни
Започвам от него, защото може да се приготви независимо от останалото. Дори се препоръчва да се остави да преседи поне няколко дни преди ползване, за да се даде време на различните вкусове и аромати да се смесят. Можете да го направите и да го затворите в бурканчета, дори да го стерилизирате, ако няма да го държите в хладилника.

Нарежете шалота и чесъна на ситно. Обелете и нарежете ябълките на кубчетa. В подходящ съд смесете всички съставки, без боровинките и загрейте на умерен огън. Гответе с разбъркване от време на време около 40 – 50 минути, докато ябълките омекнат и сосът се сгъсти. Добавете боровинките и гответе още десетина минути. Прехвърлете в бурканчета още топло и затворете.


Приготвяне на пуйката
Измийте пуешките гърди и ги подсушете. Препоръчително е да ги обработите със саламурата, ако имате време – това допринася за вкуса и сочността. В шейкър или плик с цип сложете всички продукти за саламурата, затворете и разклатете много добре, до пълно разтваряне на солта. След това сложете месото (цяло) в плика при саламурата. Ако ползвате шейкър – сложете месото в достатъчно голяма домакинска кутия или тенджера с капак и добавете саламурата. Приберете в хладилника за 2 – 3 часа.
Загрейте фурната на 230 градуса. Пригответе подходяща по размер тава. Постелете я с фолио или хартия за печене и намазнете леко със зехтин. Нарежете лука на полумесеци и го сложете в средата на тавата.
В купичка смесете горчицата, лимоновия сок, зехтина, листенцата мащерка и розмарин, солта и черния пипер (ако сте пропуснали саламурата, увеличете леко солта). Разбъркайте до получаване на еднородна смес.

Извадете месото от саламурата, изплакнете го и го подсушете. Намажете от всички страни с горчичената смес и разположете върху лука.

Сложете тавата във фурната на ниско ниво и веднага намалете на 165 градуса. Печете 60 минути, след което преместете едно ниво по-високо и печете още 10 минути само на горен реутан (или на функция грил), за придобиване на лека кафява коричка. Ако предпочитате месото леко алангле, намалете времето за печене или следете вътрешната температура с термометър. Извадете от фурната и покрийте с фолио за около 10 минути. Преместете в голяма чиния или върху дъска за рязане и нарежете на тънки филийки. Съберете соковете от печенето (без лука) в купичка/сосиера и към тях добавете чътни. Разбъркайте.
Приготвяне на ориза
Измийте ориза. Сложете го в тенджера заедно с водата, солта и черния пипер и варете на умерен огън около 30 – 35 минути. Около 20-тата минута отхлупете, за да може излишната вода да изври. Когато е готов, свалете от котлона и добавете маслото (по желание). Разбъркайте добре.
Пригответе подходящи по размер чинии. Разпределете нарязаното месо и гарнирайте с чътни. Разпределете и готовия ориз. Гарнирайте с пресен кориандър. Сервирайте топло.


За цялото количество чътни

За порция пуешко филе с чътни и черен ориз:

Pingback: Салата с пуешко филе, елда и нар | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Свинско с ананас и черен ориз | Щипка смях и лъжица любов