След италианската серия – нещо френско. И то не какво да е, а любимата на много хора селска торта. В безглутенова версия, разбира се. Честно казано, много се колебах дали да пробвам да правя блатове по т. нар. класическа технология, или да поизлъжа малко и да я направя с безглутенови палачинки. В крайна сметка режих, че експериментът ще си заслужава, дори да е неуспешен. Случаят обаче съвсем не беше такъв.
Намерих една много добра изходна рецепта (виж най-долу за линк), с подробни обяснения, набавих всичко (вкл. ринга за изрязване на блатове, понеже до този момент не ми се беше налагало да ползвам такъв) и запретнах ръкави. с изненада установих, че въпреки наглед сложния процес, нещата се случват бързо и лесно. Така че, ако сте се колебали поради притеснения, спрете и давайте смело. Има няколко момента, на които да се обърне внимание и те са подробно описани по-долу.
Рецептата, която ползвах е с крем на основата на кисело мляко. Това я прави по-лека, без да отнема по никакъв начин от вкуса.
Аз нямам домашно сладко от боровинки, направено със стевия или еритритол. От една страна не исках да „развалям“ рецептата със сладко, направено със захар. От друга не исках да пропусна боровинките, защото те много обогатяват вкуса на тортата. Затова избрах трети вариант – замразени дребни (диви) боровинки (от Балев Био), размразени върху домакинска хартия, за да се отцедят и разбъркани с еритритол на пудра. По този начин се получи прекрасна торта – хем вълкът сит, хем агнето цяло 😉.
Продукти (за 16 порции)
За блатовете:
2 и 3/4 чаши* фино смляно брашно от овесени ядки (250 г) плюс още малко за разточване
120 г бленд еритритол със стевия (ако ползвате чист – 150 г)
1 яйце
1 с.л. сода за хляб
2 с.л. мед
200 мл бадемово мляко
50 г масло
За крема
1 литър цедено кисело мляко (горе/долу 1 кг) – аз му добавих лактаза на капки около 24 часа по-рано, за да елиминирам остатъчната лактоза
6 капки етерично масло** от лимон, годно за консумация (или настръганата кора на един лимон)
140 мл сметана 30%
90 г бленд еритритол със стевия (ако ползвате чист – 100 г)
За гарниране
150 г замразени дребни боровнки
30 г бленд еритритол със стевия (ако ползвате чист – 35 г)
100 г орехи
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)
Приготвяне на блатовете
В малка тенджерка, на много ниска степен на котлона (2 от 9) разтопете маслото. Разбира се, може и на по-висока степен, но е добре да не прегаря. В друга, голяма тенджера разбийте яйцето със захарта и след това добавете бадемовото мляко, меда, содата и леко поизстиналото масло. Разбийте добре и загрейте на ниска степен на котлона (4 от 9). С постоянно бъркане варете около 20 минути. Голямата тенджера е важна, защото в един момент от процеса содата ще шупне и сместа рязко ще увеличи обема си. Около двадесетата минута сместа ще е придобила много приятен светло карамелен цвят.

В голяма купа пресейте брашното и изсипете при него все още топлата смес. Разбъркайте с лъжица и след това пренесете върху набрашнен плот. Измесете до получаване на топка. Тестото тежи 670 грама.

Оформете равномерно дебел фитил и отрежете парче, малко по-малко от 1/7 от дължината. Претеглете го – трябва да е 90 г. Ако е по-леко (по-тежко) добавете (отнемете) до получаване на желаното тегло. Повторете още 6 пъти. Ще получите 7 топки по 90 г и една от 40. Тя няма да ви е нужна. Аз си оставих 6 топки по 90 г и една от 130, която ми трябваше за един експеримент, за който ще пиша отделно.

Пригответе си 7 квадратни парчета хартия за печене. Върху всяко от тях ще разточим по един блат. Сложете хартията върху плота и посипете леко с брашно. Сложете една топка отгоре и внимателно разточете много тънка кора с диаметър 24 или повече см в най-тясната част (понеже няма да ви е възможно да оформите идеален кръг. Тестото е много еластично, въпреки отсъствието на глутен, но все пак бъдете внимателни.

Когато е готово, преместете блата настрана и повторете процедурата. Накрая ще имате 7 парчета хартия за печене, всеки с разточен блат.
В оригиналната рецепта процесът беше да се загрее фурната, да се разточи блат и, докато се пече, да се разточи следващия. За мен по-добрата процедура е да се разточат всички, внимателно и без излишно бързане и след това да се изпекат един след друг. Защото времето за печене е само 4 минути.
И така – имаме блатовете. Загрейте фурната на 170 градуса. Пригответе две (в идеалния случай, ако не, може и една) тави, в които спокойно влизат парчетата хартия с блатовете. Сложете първия блат в една тава и печете 4, максимум 5 минути. Извадете от фурната и сложете втората тава със следващия блат.

Ако имате само една тава с подходящ размер, изчакайте 1 – 2 минути и след това пренесете внимателно готовия блат върху решетка за охлаждане. Сложете следващия в тавата и върнете във фурната за печене. Повторете докато всички блатове са изпечени. Понеже са много тънки, изстиват много бързо, след което можете да изрежете идеални кръгове с метален ринг, нагласен на диаметър 22 – 23 см. Ако нямате такъв ринг, изрежете кръг от хартия за печене, наложете върху блата и внимателно изрежете с остър нож.
Приготвяне на крема
В достатъчно голяма купа разбийте киселото мляко с еритритола и маслото (кората) от лимон. Отделно разбийте сметаната на твърда пяна, прехвърлете при киселото мляко и разбийте до пълно смесване.
Приготвяне на гарнитурите
В купа смесете отцедените боровинки с еритритола и разбъркайте. Ще се отдели течност, но това не е проблем.
Загрейте фурната на 200 градуса. В тавичка разпределете орехите, така че да са на един ред и печете 5 минути. След като се охладят, смелете на ситно.
Сглобяване на тортата
Пригответе тортиера или достатъчно голяма чиния. За удобство разделете крема на 7 части – 6 равни и една малко по-голяма (защото ще ни трябва и за отстрани). Така ще сте сигурни, че ще имате за всички блатове. Сложете първия блат в тортиерата/чинията. Намажете с крем.


Отгоре сложете от боровинките – горе-долу 1/6 от цялото количество, на око.

Повторете още 5 пъти, след това сложете последния блат. Намажете с крем отгоре и отстрани и накрая покрийте със смлени орехи. Приберете тортата в хладилника, покрита, за поне 8 часа, за да може блатовете да поемат от крема. Сервирайте охладена.



Рецептата е адаптирана от http://www.vkusnoteka.bg/

Pingback: Салата със смокини и печена тиква | Щипка смях и лъжица любов