В къщи много харесваме шарлотата на Вила Росиче, която обаче, естествено, е с глутен и захар в излишък. Не бях и помисляла да опитвам да направя шарлота в къщи, но преди няколко дни попаднах на рецепта за безглутенови бишкоти. В магазините има и такива, но те са със захар. Поколебах се, дали си заслужава, но изглеждаше лесно и реших да пробвам. Получиха се. Не са идеални и имам някои коментари по рецептата, особено към огромното количесто захар (в моя случай еритритол) за поръсване преди печене, както и за времето за печене. Отразила съм ги като промени в данните по-долу. Вие, разбира се, можете да си вземете готови и да прескочите първата стъпка – приготвяне на бишкоти.
И сега, след като имах бишкоти (макар и не идеални), трябваше да реша какво да ги направя. Можеше да е тирамису, но маскарпонето ми е много тежко, пък и няма такова без лактоза. Така стигнах до шарлотата. Много рецепти разгледах и установих с изненада, че тази във Вила Росиче изобщо не е стандартна (което по никакъв начин не я прави по-малко вкусна). Спрях се на една рецепта с достатъчно подробни обяснения и се захванах за работа.
Искам да уточня, че шарлотата изобщо не е сложна торта. Трудното идва, когато бишкотите трябва послушно да стоят залепени по периферията, докато тортата е опната на плота за снимки в около 30 градусова жега. От опит ще ви кажа, че не са послушни. Напълно ми се изясни защо има толкова много снимки в интернет на шарлоти артистично завързани с панделка :D. И на мен ми се наложи да прибегна до това, защото имаше две особено бунтарски настроени, които постоянно падаха и ми разваляха снимките.
Но, както се казва, добро е всичко, което завърши добре. Шарлотата се получи прекрасна на вкус, макар и да не е с ягоди (понеже леко преминаха и не намерих хубави), а с микс малини, къпини и боровинки.
Продукти са бишкотите
2 жълтъка на стайна температура
3 белтъка на стайна температура
3/4 чаша* (100 г) бленд еритритол и стевия на пудра (ако ползвате чист – добавете 1 с.л.)
1 чаша плюс 2 с.л. безглутеново брашно с набухватели (self raising) – аз ползвах на марката FREEE – Doves Farm (ако брашното няма набухватели, добавете 2 ч.л. бакпулвер и 1/2 ч.л. ксантанова гума)
1 с.л. нишесте от тапиока
1/4 чаша (35 г) бленд еритритол и стевия на пудра за ръсене
* за размерите на мерителните чаши и лъжици, вижте тук
Приготвяне на бишкотите
Разделете белтъците от жълтъците. Ще ви остане един жълтък – приберете го в затворен съд в хладилника (или фризера) и го ползвайте в друга рецепта. В купа смесете жълтъците и еритритола и разбийте с миксер докато получите пухкава смес. В друга купа разбийте белтъците на сняг. Внимателно добавете към жълтъците, с бавно бъркане на ръка , като запазите максимално обема.


Смесете брашното и нишестето и пресявайки добавете постепенно към яйчената смес. Разбъркайте бавно, отново за да запазите максимално обема.
Загрейте фурната до 180 градуса. Прехвърлете тестото в пош с накрайник с голям кръгъл отвор. Пригответе голяма тава (аз ползвах тази, която е към фурната), като я постелете с хартия за печене. Екструдирайте 24 бишкоти, по около 10 см всяка, като оставите около 2 см помежду им – хванаха се точно на 3 реда по 8.

Поръсете обилно с останалия еритритол на пудра (няма как да поръсите само бишкотите – давайте смело) и сложете във фурната.

Печете 15 минути и след това намалете на 150 градуса за още 10 минути. Извадете и оставете да се охладят леко, след което прехвърлете върху решетка.

Продукти за шарлотата
20 – 22 бишкоти
За малиновия мус:
250 г малини
200 мл сметана (30%) без лактоза, дръжте до последно в хладилника
3 – 4 г агар агар
1/4 чаша (70 г) бленд еритритол и стевия (добавете още 1 с.л. ако ползвате чист)
За сиропа:
150 мл вода
1/4 чаша (70 г) бленд еритритол и стевия (добавете още 1 с.л. ако ползвате чист)
1-2 капки етерично масло** от лайм (или настърганата кора на лимон или лайм)
За сглобяване и украса:
200 мл сметана (30%) без лактоза, дръжте до последно в хладилника
2 с.л. бленд еритритол и стевия
1 до 1.5 чаша микс малини, къпини и боровинки
** ползвайте само етерични масла, на опаковките на които е изрично упоменато, че са годни за консумация (препоръчвам маслата на Дотера)
Приготвяне на малиновия мус
В блендер пюрирайте малините. Може да прецедите, но аз не го направих. В средно голям съд, загрейте малиновото пюре на котлона. Добре ще бъде да имате термометър, но и да нямате, не е проблем. В купа разбъркайте добре еритритола (1/4 чаша) и агар агар и добавете към малините. Когато сместа достигне 80 градуса, бъркайте непрекъснато около 2 минути. Ако нямате термометър – просто внимавайте да не заври. Когато изглежда, че ще започне да прави мехури намалетелеко котлона и бъркайте 2 минути. Свалете от котлона и оставете да се охлади.
Докато работите по малиновото пюре, сложете съда, в който ще разбивате сметаната във фризера, да се охлади добре. Това е много важно, особено в топлите дни. Извадете купата и сметаната (200 мл) и разбийте, до получаване на хубава пухкава бита сметана. След като пюрето поизстине, добавете го към сметаната с бавно бъркане на ръка, като се опитате да запазите пухкавостта. Оставете на страна.


Приготвяне на сиропа
В малък съд загрейте водата и добавете еритритола (1/4 чаша) и маслото/кората от лайм. Разбъркайте и варете, докато еритритолът се разтвори напълно.
Сглобяване на шарлотата
Пригответе малка форма със свалящи се стени (диаметър 17 см) и я покрийте с хартия за печене – дъното и стените.

Вземете охладилите се бишкоти и все още топлия (но не горещ) сироп. Потопете една по една бишкотите в сиропа с плоската страна надолу и оставете да поемат, но не прекалено, за да не станат чупливи. След това подредете прави по периферията на формата (може да падат, не се притеснявайте, просто ги вдигнете) една до друга, възможно най-плътно, с плоската сиропирана страна навътре.

Когато приключите с периферията, подредете бишкоти по дъното с плоската сиропирана страна нагоре. Тук няма как да запълните добре само с цели, така че режете парчета и попълвайте дупки.

Когато приключите, вземете муса и изсипете половината в бишкотената форма. Върху него сложете няколко малини, къпини, боровинки. Изсипете и другата половина.



Приберете в хладилника за поне 4 часа, но най-добре за цяла нощ.
Когато шарлотата е охладена и сте готови за последната стъпка, повторете процедурата с охлаждането на купата за сметана. Смесете сметаната (200 мл) и еритритола (2 с.л.) и бийте с миксер до получаване на хубава пухкава бита сметана. Пригответе плодовете и извадете шарлотата от хладилника. Внимателно отстранете стената на формата и свалете хартията за печене. На теория, бишкотите трябва да са залепнали за муса. На практика не е така (или поне при мен не се получи) и няколко паднаха.

Ако и при вас стане така, внимателно отлепете всички и пренесете основата (там всички ще са залепнали) с муса отгоре върху чиния с достатъчно голям диаметър (например 24 см). След това пренесете сметаната върху муса и внимателно разнесете на относително тънък (около 1 см) пласт по периферията. Отгоре пластът ще бъде много по-дебел.

След това залепете отново бишкотите отстрани и, за всеки случай, привържете с панделка или канап.

Моят опит показа, че шарлотата издържа половин час на топло (наистина топло), докато си приготвях „сцената“ за снимките и снимах първите кадри, преди двете непослушни да започнат да падат. Това би трябвало да означава, че в хладилник всичко ще е наред, но аз пак препоръчвам да я вържете. След това разпределете плодовете върху сметаната и преди сервиране може да поръсите с 1 с.л. еритритол на пудра. Ако все пак при вас нещата се случат според теорията и след свалянето на стените бишкотите не започнат да падат, сложете цялата сметана върху муса и отгоре разпределете плодовете. Ако искате да се застраховате, вържете я за всеки случай и приберете в хладилника, докато дойде време за сервиране.



Рецептата за бишкотите е адаптирана от https://theloopywhisk.com/. Рецептата за шарлотата е адаптирана от https://www.pardonyourfrench.com/.

Pingback: Салата със смокини и печена тиква | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Салата със смокини и печена тиква | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Салата със смокини и печена тиква | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Тирамису | Щипка смях и лъжица любов