Аз не съм веган (както предполагам вече сте забелязали). Но знам, че едно ястие няма нужда от месо, яйца или млечни продукти, за да бъде вкусно и засищащо.
Днес ви предлагам един веган вариант за лек обяд или вечеря, след който със сигурност няма да изпитвате никакви хранителни липси.
Овесените питки са с ферментирало тесто. Правят се изключително лесно и единствената особеност е, че трябва да забъркате сместа от предната вечер и да я оставите на относително топло място до сутринта. За ползите от консумация на ферментирали храни (без алкохол, за съжаление) съм писала в този пост. Както виждате, не е необходимо да се ограничаваме с киселото зеле през зимата. Има и целогодишни варианти.
Хумусът е една от любимите ми храни. Прекрасен е за бърз и лесен обяд или вечеря – трябват ми само нарязани на пръчици моркови, селъри, чушки или краставици и мога дори да мина без нож и вилица 😊. Обикновено го правя с тахан, лимон и много кимион. Тази версия е с печено червено цвекло и без тахан. Вкусът е уникален, а цветът… е, това и от снимките може да го видите.
Третият компонент – пестото с левруда – вече съм го представяла в този пост. Пак ще кажа, че ако държите на пармезана и кедровите ядки, може да направите класическата рецепта. Но това веган песто е изключително вкусно и лично аз го предпочитам пред другото.
Продукти
За питките:
1 и ½ чаша брашно от овесени ядки плюс още ½ чаша за измесване
3 капсули пробиотик (или 2-3 с.л. кисело мляко)
1 чаша топло бадемово мляко
1 ч.л. бакпулвер
Сол на вкус
1 с.л. зехтин плюс още за „пържене“ и мазане
Заатар за поръсване (или друга суха подправка по ваш избор)
За хумуса:
½ чаша сух нахут, накиснат за поне 12 часа (ако не ви се занимава, може да замените с една чаша готово сварен от консерва)
1 малка или средна глава червено цвекло
2 – 3 скилидки чесън
Сокът на ½ лимон
½ чаша от водата, в която е врял нахутът (или от водата в консервата)
3 – 4 с.л. зехтин (или повече, ако искате по-рядък хумус), плюс 1/2 с.л.за печенето на цвеклото
Сол, черен пипер и кимион на вкус
Черен сусам за гарниране
За пестото:
1 връзка левруда (около 100 г)
25 г босилек
¼ чаша тиквени семки
2 с.л. хранителна мая плюс още малко за гарниране
Сокът на половин лимон
3 – 4 с.л. зехтин, или повече, до получаване на желаната консистенция
Сол и черен пипер на вкус
Приготвяне на питките
В средно голяма купа разбъркайте 1 и ½ чаша брашно, солта и бакпулвера. Загрейте бадемовото мляко до около 40 градуса и разтворете в него пробиотика. Сипете млякото при брашното и разбъркайте до пълно абсорбиране. Покрийте с фолио и оставете на плота (или по-топло място, ако има такова) за през нощта.

На сутринта прехвърлете сместа (която сега е по-гъста и лепкава) на плот или в удобна широка купа, за месене. На части добавете останалото брашно и измесете меко тесто – не повече от 5 минути.

Накрая добавете 1 с.л. зехтин, измесете още веднъж и разделете на 6 равни топки (излизат около 62 – 65 грама всяка).

В удобен тиган (например такъв за палачинки) загрейте малко зехтин. С длани и пръсти направете от топките тънки дискове с диаметър около 12 – 13 см. Сложете един (или повече, ако тиганът е по-голям), намажете от горната страна с зехтин и поръсете със заатар. Печете 2 – 3 минути от всяка страна.

Приготвяне на хумуса
Изплакнете накиснатия нахут и го варете до готовност – около 70 минути. Оставете го да изстине във водата в която е врял, след това го отцедете, отделете ½ чаша от водата и запазете остатъка в хладилника – скоро ще пиша за това какви чудеса може да направите с нея.
Докато нахутът се вари, пригответе цвеклото. Загрейте фурната до 190 градуса. Измийте, обелете и нарежете цвеклото на едри парчета. Сложете в достатъчно голямо парче алуминиево фолио и полейте с ½ с.л. зехтин. Аз слагам и скилидките чесън (необелени) при цвеклото, защото предпочитам по-мекия вкус на печен чесън. Затворете фолиото като кесия и печете 30 мин.


След това извадете от фурната и отворете кесията, за да се охлади и след това обелете чесъна.
В каната на хубав блендер сложете всички продукти, като започнете с водата от нахут, лимоновия сок и 3 с.л. зехтин. Блендирайте до получаване на гладка кремообразна смес. Ако прецените, че е прекалено гъста (или блендера откровено се мъчи), добавете още малко зехтин. Ако е необходимо, оберете от стените и блендирайте още малко. Когато е готово, изсипете в купичка и поръсете с черен сусам.
Приготвяне на пестото
Накълцайте леврудата и босилека. Сложете всички съставки в купата на блендера, започвайки с 3 с.л. зехтин и лимоновия сок. Блендирайте до получаване на гладка кремообразна смес. Ако прецените, че е прекалено гъста (или блендера откровено се мъчи), добавете още малко зехтин. Ако е необходимо, оберете от стените и блендирайте още малко. Когато е готово, изсипете в купичка и поръсете с хранителна мая.
Сервирайте питките с двата вида „дип“ (или казано на български – сос). Вкусовете са много различни, но си хармонират прекрасно и оставят приятно усещане за Средиземноморие.



Ако не сте много изгладнели, 2 питки на човек са напълно достатъчни. Но, за да отчетем възможните различия, ще кажа, че една порция се състои от 3 питки, 1/8 от общото количество хумус и 1/6 от общото количество песто.
За питките, на един брой

За хумуса (цялото количество)

За пестото (цялото количество)

Pingback: Шоколадов мус, веган и нискокалоричен | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Салата с нахут, пиле и дресинг с хранителна мая | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хумус с питки с кимион и глазирани зеленчуци | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хумус с питки с кимион и глазирани зеленчуци | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хумус за десерт? Версия 2.0 | Щипка смях и лъжица любов