Преди около два месеца публикувах първия си кулинарен пост – Веган панакота. Днес се връщам към него, за да го използвам за основа на тази много свежа лятна версия.
Предполагам няма българин, който да не е опитвал сироп от бъз. Твърди се, че е изключително полезен, но дори и да не беше, вкусът и ароматът са достатъчни, поне за мен.
От години не бях правила домашен. Обикновено купувам готовия на Хармоника. Една случайна среща с Гери Баева (Beyond the Yummy) ми пусна мухата и при първата възможност бях на път за Розовата долина, в търсене както на красиви гледки на цветни полета, така и на бъз от (относително) чист район. Сиропът направих по нейната рецепта, но с 400 г еритритол + стевия, еквивалентна на 3 с.л. захар на една доза. Този концентрат разреждам 1 : 4 (или 1 : 5) за пиене.
Другата съставка – малините – е един от любимите ми летни плодове. Много съм щастлива, че вече почти целогодишно има пресни, но когато няма, взимам бързо замразени с течен азот, които разбира се, не са същите, но са много добра алтернатива. Ако и вие обичате малини, може да погледнете и тези рецепти:
Шоколадови бонбони с пресни малини и мента
Чия пудинг с манго и малини върху канапе от хрупкави дантелени бисквити
Но, да се върнем на панакотата. Ако сте я правили, вече знаете колко лесна и вкусна е. За тази рецепта, правя две отделни дози – едната с бъз, другата с пюре от малини – и крайният резултат е двуслойна панакота с неустоим вкус.
Кой пласт ще сложите отгоре (или отдолу, т.е първи в силиконовите форми), зависи изцяло от вас. Аз предпочетох това да е сместа с бъз и затова нея приготвих първа.
Ето и съставките.
За сместа с бъз:
2 чаши кокосова сметана
60 г еритритол
3 – 4 г агар-агар
1/3 чаша концентрат сироп от бъз – моля, обърнете внимание, че моят концентрат се разрежда 1 : 4. Ако ползвате сироп на Хармоника (разрежда се 1 : 7), намалете на ¼ чаша или 3 с.л.
За сместа с малиново пюре:
2 чаши кокосова сметана
70 г еритритол
3 – 4 г агар-агар
120 г малини
3 – 4 капки лимонов сок
15 г еритритол
За да приготвите панакотата с бъз, в малка купа смесете добре еритритола и агар агар. В по-голям съд сложете на котлона кокосовата сметана и загрейте на относително бавен огън. Добавете сухата смес и разбъркайте добре с тел. Проверявайте температурата на сместа и разбърквайте от време на време. Когато температурата достигне 80 градуса, разбърквайте постоянно за 4 минути и след това свалете от котлона. Добавете сиропа от бъз и разбъркайте добре.
Подгответе формичите (моите са силиконови с обем 1/3 чаша или 80 мл, но аз никога не ги пълня до ръба). Внимателно сипете от сместа, до около половината от обема (това е по-високо от половината височина на формата, защото тя е конична). Приберете в хладилника за 45 минути до 1 час и през това време пригответе сместа с пюре от малини.

В малък съд, на средна степен на котлона сложете малините, 15 г еритритол и лимновия сок. Разбъкайте интензивно, до получаване на пюре – около 5 минути. Свалете от котлона и прецедете. Изхвърлете семките – освен ако не сте от малцинството, което не се притеснява от тях. В такъв случай, може да пропуснете стъпката с прецеждането. Оставете пюрето на страна – след прецеждането излезе около 1/3 чаша.
В малка купа смесете добре еритритола и агар агар. В по-голям съд сложете на котлона кокосовата сметана и загрейте на относително бавен огън. Добавете сухата смес и разбъркайте добре с тел. Добавете малиновото пюре и разбъркайте отново. Проверявайте температурата на сместа и разбърквайте от време на време. Когато температурата достигне 80 градуса, разбърквайте постоянно за 4 минути и след това свалете от котлона.

Най-вероятно, докато правите втората смес, първата ще е стегнала достатъчно, за да можете да изсипете втората върху нея. За всеки случай, преди това, проверете с пръст, дали първата е стегнала. След това отново сложете панакотата в хладилника за още поне 1 час, преди да я сервирате с пресни малини и сок от бъз (или друга напитка, по ваш избор). Комбинацията от бъз и „берита“ (малини, капини, ягоди) е невероятно добра. Сигурна съм, че ще се убедите в това, когато опитате тази панакота.


Получиха се 14 броя.

Pingback: Тарт с кокос и лайм | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Кокосова панакота с манго и малиново кули | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Кокосова панакота с манго и малиново кули | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Шоколадова панакота с етерично масло от портокал | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Шоколадова панакота с етерично масло от портокал | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Парфе с кокосово мляко, тиква и шоколад | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Солена панакота със сирене, смокини и салвия | Щипка смях и лъжица любов