Един от най-милите ми спомени от детството е свързан с тях. Също така и първите ми кулинарни опити, когато през ваканциите се събирахме с моите приятелки от квартала в някой от апартаментите и си правехме двойни и тройни дози, след което, поядъчно преяли, излизахме отново и лягахме в тревата между блоковете да си разказваме филми и какво ли не, докато придобием сили да станем и да правим нещо друго.
Тогава, естествено, плачинките бяха с пшеничено брашно. Тук ще ви предложа две рецепти без глутен. И двете са изпитани многократно. И с двете можете да направите истински палачинки – тънки, почти прозрачни, лесни за завиване. Разбира се, може да ги направите и американски – просто намалете течността на половина и ще станат пухкави.
И двете рецепти са с алтернативни млека. Ако кравето мляко не ви притеснява, може да го ползвате, резултатът ще е същия.
Палачинки с кокосово брашно
Тези са най-старият ми опит. В началото ме беше страх да ги направя големи, защото не знаех, дали ще са достатъчно еластични. Сега ги правя в тиган за палачинки и омлети, с диаметър 21 – 22 сантиметра.
2 яйца
70 г нишесте от тапиока
30 г кокосово брашно
200 мл нискомаслено (6 – 10%) кокосово мляко
200 мл вода
½ ч.л. бакпулвер
Стевия – не давам количество, защото различните марки са различно сладки. На тази рецепта аз обикновено слагам еквивалента на 1.5 с.л. захар. Пропуснете, ако ги предпочитате неутрални.
Замразени или пресни боровинки – това е по желание, но според мен ги прави уникални.
Кокосово масло за тигана – ако се напълно сигурни в качествата на тигана си, може да не слагате масло.
Разбийте яйцата и след това добавете останалите продукти (без боровинките). Аз обикновено го правя вечерта и прибирам сместа в хладилника. Това дава време на кокосовото брашно, което е хигроскопично, да поеме колкото може от влагата. На сутринта изваждам поне ½ час по-рано и, преди да започна да правя палачинките, проверявам гъстотата и понякога добавям малко вода, за да стане достатъчно рядка сместа. Не винаги се налага, по мои наблюдения зависи от кокосовото мляко.
Мярката за моя тиган (както казах размерът на палачинките е около 21 см) е малко под ½ мерителна чаша, или около 100 – 110 мл. Ако искате всички палачинки да са с боровинки, добавете ги към общата смес. Ако не, тогава отмерете количеството за една палачинка в мерителна чаша и добавете там една супена лъжица боровинки.
Включете котлона на средна степен, намажете тигана с малко масло и изчакайте да загрее.
Оттук нататък е стандартно – изсипвате сместа, разстилате внимателно, разклащайки леко тигана и печете средно по 2 минути от страна. Все пак внимавайте с времето – зависи от котлона и от вашето разбиране за „средна“ степен 😊.

От горното количество излизат 6 палачинки, които са достатъчни за закуска за 2ма души. По мое мнение, на тези палачинки много им върви лешников тахан. Но, ако сте ги направили с боровинки, може спокойно да минат и без плънка.


Палачинки с брашно от овесени ядки
Втората рецепта беше резултат от MasterClass на Алис Уотърс “The Art of Home Cooking”. Там тя споменава френски (тънки) палачинки от смляни овесени ядки. Това е моята версия.
3 яйца
1 и 1/2 чаша фино смлени овесени ядки (може и малко повече, зависи от крайната консистенция)
400 мл бадемово мляко
Стевия – не давам количество, защото различните марки са различно сладки. На тази рецепта аз обикновено слагам еквивалента на 2 с.л. захар. Пропуснете, ако ги предпочитате неутрални.
Кокосово масло за тигана – ако се напълно сигурни в качествата на тигана си, може да не слагате масло.
Процесът е същият, мярката е същата, времето за печене – и то.
При тези палачинки непременно проверете консистенцията, ако сте правили сместа предната вечер – обикновено има нужда от леко разреждане.
От това количество излизат 9 палачинки.
Която и рецепта да изберете, няма да сбъркате, защото какво по-хубаво от съботна или неделна сутрин със закуска от палачинки 😊.
Калориите по-долу са пресметнати за палачинка, без боровинките.
Палачинки с кокосово брашно

Палачинки с овесено брашно

Други рецепти с овесено брашно:
Пикантна пилешка салата с „тортили“ от тиквички
Pingback: Веган панакота | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Солени мъфини | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Шоколадови мъфини | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хрупкави дантелени бисквити с кардамон | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Лимонови барчета | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Пикантна пилешка салата с „тортили“ от тиквички | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Приличен безглутенов хляб – да, възможно е | Щипка смях и лъжица любов