Интересно нещо е човешкият ум. Спокойно преживях ¾ от досегашния си живот без да забелязвам или да харесвам особено тази толкова основна храна – хляба. Но, когато реших окончателно да избягвам глутена изведнъж започнах да мисля за него с много повече ентусиазъм. Филия с масло вече не звучеше скучно, даже напротив.
Сега в повечето супермаркети предлагат безглутенов хляб. Моят личен опит показва, че дори да преглътнем цената, вкусът обикновено не е много добър. А версиите на специализираните магазини са буквално тухли – твърди и ронливи, дори в деня на производството. Поне тези, които аз съм опитвала. Затова исках да си изпека мой безглутенов хляб.
Разглеждала съм много рецепти. Част от тях съм пробвала. Мога да ги разделя на 3 групи:
1. Рецепти с много (не като брой, а като процент от общата маса) яйца. Обичам яйца, но тези хлябове откровено ми миришат на омлет, което според мен не е идеалната характеристика за един хляб.
2. Рецепти, в които пшениченото брашно е заменено с оризово, картофено, царевично и прочее брашна с висок гликемичен индекс. Ако целта е просто да се избегне глутенът – добре. Аз обаче искам по-здравословни алтернативи, с по-нисък гликемичен индекс.
3. Обещаващи попадения.
От последната категория съм избрала за себе си две, които ще представя тук.
Мека безглутенова багета – веган
(оригиналната рецепта е тук http://glutenfreehope.blogspot.com/2013/11/soft-and-chewy-oat-baguette.html )
Тази рецепта ми хареса веднага. Може да ви се види странна, заради употребата на псилум хуск, но това е доста често използвана съставка и не, няма да предизвика нежелани реакции :).
Продукти
3 с.л. псилум хуск, смлян на фин прах
1 ч. вода
1 ч. бадемово (или друго растително) мляко
2 с.л. ябълков оцет
2 с.л. зехтин
1.5 – 2 ч. брашно от фино смлени безглутенови овесени ядки
1 ч. брашно от сорго
1 ч.л. сол
3 ч.л. бакпулвер
Приготвяяне
Не пропускайте стъпката „смилане на хуск“ в мелничка за подправки или кафе. Това е много важно.
Хускът се разтваря в смес от водата, млякото и ябълковия оцет. Разбърква се добре и се оставя да се сгъсти. До няколко минути се получава желе-подобна смес. Добавя се зехтинът и се разбърква.

В отделна купа се смесват брашната (най-добре пресяти), солта и бакпулвера. Добавя се мократа смес и се разбърква грубо с лъжица (най-добре дървена). След това влизат в употреба ръцете. Разбърква се и се омесва меко тесто.

Не се иска много месене, просто да се усвои брашното. Аз обикновено пренасям сместа върху хартия за печене, преди да започна месенето. Сместа ще е пореста и леко безформена. Когато се усвои брашното, оформете продълговата багета. Може да направите декоративни нарези или да посипете с цели овесени ядки (в този случай топнете сладкарска четка във вода и леко намокрете повърхността преди да посипете ядките).

Така, както е с хартията отдолу, пренесете багетата върху голямата плитка тава или решетката на фурната и печете около 60 – 70 минути на 190 градуса. Оставете да изстине напълно преди разрязване.

Хлябът е мек и вкусен. Остава мек, дори след дни съхранение и почти не се троши. Ако печете на специална програма за хляб (както направих аз в този случай), ще получите и много приятна коричка. Може да му добавите подправки и/или семена. Може да замените брашното от сорго с такова от пълнозърнест ориз или киноа.

Тук предлагам и един прекрасен сандвич с краставица и авокадо, овкусен с лимон, сол и пипер. Аз намазах филийките с масло, но ако държите да остане веган, може да ползвате кокосово масло или зехтин.

Информацията за калориите по-долу е за целия хляб.

Тъмен безглутенов хляб с ким
(оригиналната рецепта е тук https://elanaspantry.com/paleo-dark-rye-bread/)
Продукти
4 яйца
1 ч. бадемово брашно
1 и 1/2 ч. натрошено ленено семе
½ ч. брашно от лупина
1 ч. л. бакпулвер
3 с.л. зехтин
½ ч. вода
2 с.л. ким
Сол

Приготвяне
Сухите съставки (с излключение на кима) се смесват добре в по-голяма купа. Яйцата се разбиват и се добавят зехтинът и водата. Получената смес се добавя към сухите съставки и се разбърква до пълно усвояване. Добавят се семената ким с разбъркване и се оставя за 5 – 10 минути.

Фурната се загрява до 175 градуса. Тестото се изсипва в намаслена или покрита с хартия за печене тава и се пече около 35 – 40 минути. Може да поръсите с ким преди печене.
Лупината има специфичен вкус и аромат. Според мен семената ким много добре хармонират с и дори маскират това. Но, ако не харесвате вкуса й, може да я замените със същото количество бадемово брашно.

Рецептата е лесна и бърза. Хлябът е много вкусен. Съхранява се прекрасно в хладилник, увит в хартия за печене, до 2 седмици.
Информацията за калориите по-долу е за целия хляб. Той е значително по-калоричен, но и много по засищащ от другия.

Други рецепти с овесени ядки/овесено брашно:
Пикантна пилешка салата с „тортили“ от тиквички
Хрупкави дантелени бисквити с кардамон
Други рецепти с бадеми/бадемово брашно:
Pingback: Солени мъфини | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Палачинки! | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Шоколадови мъфини | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хрупкави дантелени бисквити с кардамон | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Лимонови барчета | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Пикантна пилешка салата с „тортили“ от тиквички | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Сладки с шам фъстък (и първи опити с шипково брашно) | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: Хлебче със зеленчуци и козе сирене | Щипка смях и лъжица любов
Pingback: За хляба | Щипка смях и лъжица любов